طرز تهیه کتلت تهرانی اصیل به سبک سنتی و قدیم

طرز تهیه کتلت تهرانی
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کتلت یکی از غذاهای روسی است که البته اسمش کاملا فرانسوی است و جالب‌تر این که خیلی خوب توانسته در بین مردم ایران جا باز کند. طوری‌که امروز معدود افرادی می‌دانند که کتلت غذایی اصالتا ایرانی نیست. البته کتلتی که ما امروز می‌خوریم به مرور بعد از آمدن از روسیه دستخوش تغییرات شد و با آن کتلت اصیل روسی کمی تفاوت دارد. سوای این کتلت در ایران هم در هر منطقه تغییر کرده است مثلا قبلا طرز تهیه کتلت شیرازی و طرز تهیه کتلت تبریزی را مرور کرده بودیم و اینجا می‌خواهیم طرز تهیه کتلت تهرانی را بررسی کنیم.

مواد لازم برای تهیه کتلت تهرانی

  • گوشت چرخ کرده نیم کیلو
  • پیاز ۱ عدد
  • آرد نخودچی ۱-۲ قاشق غذاخوری
  • تخم مرغ ۱ عدد
  • زردچوبه، نمک و فلفل به مقدار لازم
  • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه کتلت تهرانی

۱. مخلوط کردن مواد

مخلوط کردن مواد کتلت تهرانی

برای تهیه کتلت تهرانی که عده‌ای به آن شامی کباب هم می‌گویند باید ابتدا همه مواد یعنی گوشت چرخ‌کرده، پیاز رنده‌شده، آرد نخودچی و تخم مرغ را به همراه نمک، زردچوبه و فلفل خوب با دست مخلوط کنید یا به عبارتی چنگ بزنید تا مواد خوب به خورد هم بروند.

۲. سرخ کردن کتلت‌ها

سرخ کردن کتلت تهرانی

برای سرخ کردن کتلت تهرانی کف ماهیتابه مناسب به میزان لازم روغن بریزید و اجازه دهید روی حرارت ملایم گاز گرم شود بعد دست‌هایتان را در یک کاسه آب سرد ببرید و با یک دست به اندازه یک تخم مرغ از مواد را بردارید و کف دستتان صاف کنید در نهایت کتلت تهرانی را در تابه بگذارید تا به مدت ۴-۵ دقیقه یک طرفش سرخ شود بعد برگردانید تا سمت دیگر هم سرخ شود. این کار را تا تمام کردن کامل مایه کتلت ادامه دهید.

این غذای خوشمزه را با نان و سبزی خوردن و البته گوجه خرد شده و خیارشور، هم به صورت گرم هم سرد سرو کنید. نوش جان!

نکات تکمیلی برای تهیه کتلت

طرز تهیه کتلت تهرانی

تهیه کتلت به عنوان یک غذای ساده و سریع می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که فرصت کمی برای تهیه غذا دارند. اما بهتر است برای پخت کتلت نکات و ریزه کاری‌های کتلت را هم بدانید.

تهیه کتلت تهرانی به روایت‌ها و روش‌های مختلف

این روزها کتلت هم مثل همه غذاهای دیگر که تقریبا در همه جای ایران به یک شکل تهیه می‌شوند، شده است. بنابراین برای تهیه کتلت تهرانی روایت‌های مختلفی وجود دارد اما شاید یکی از موثق‌ترین‌شان همانی باشد که اینجا خواندید و عده‌ای هم آن را به عنوان شامی کباب تهرانی می‌شناسند.

اما برخی دیگر برای تهیه این نوع کتلت مقداری قارچ هم اضافه می‌کنند برای تهیه کتلت با قارچ ابتدا قارچ را خرد می‌کنند بعد با مقداری روغن تفت می‌دهند تا آبش خارج شود بعد آن را همراه با باقی مواد خوب مخلوط می‌کنند و قارچ هم به بخشی اصلی از کتلت تبدیل می‌شود.

در نوع دیگری دقیقا همان کتلت با سیب زمینی خام تهیه می‌شود که در نهایت با سس گوجه پخته می‌شود. طرز تهیه کتلت با سیب زمینی خام بدون سس را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید. خوب است همین جا این نکته را هم بدانید که در شهرهای دیگر هم مثل شیراز کتلت خاص آن شهر تهیه می‌شود. طرز تهیه کتلت شیرازی را قبلا در کتاب کاله آورده‌ایم.

نکات مهم برای کتلت پفکی و ترد

کتلت خوب همان کتلتی است که ترد و پفکی باشد. برای تهیه کتلت پفکی و ترد باید حتما آب پیاز رنده شده را قبل از مخلوط کردن با باقی مواد بگیرید. از طرف دیگر بهتر است میزان تخم مرغ را زیاد نکنید والا کتلت‌تان خیلی پفکی و ترد نخواهد بود. طرز تهیه کتلت پفکی را هم می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

انواع کتلت با گوشت و بدون گوشت

همان‌طور که دیدید کتلت معمولا به گوشت شناخته می‌شود اما گاهی می‌توانید انواع دیگر کتلت بدون گوشت را هم تجربه کنید. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه کتلت مرغ و طرز تهیه کتلت سویا را مرور کرده بودیم. می‌توانید با مطالعه آن‌ها در برنامه غذایی خودتان تنوع غذایی بیشتری داشته باشید.

دیدگاه ها