طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر با پف زیاد به روش قنادی

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کیک اسفنجی در دنیای شیرینی‌پزی از خوشمزه‌ترین کیک‌ها محسوب می‌شود. شما با دانستن چند ترفند ساده به راحتی می‌توانید آن را در منزل تهیه کنید. دستور کیک اسفنجی ساده را با تمام فوت و فن‌هایش در کتاب کاله می‌توانید بخوانید. اما در اینجا ما دستور متفاوتی از طرز تهیه کیک اسفنجی را برایتان آماده کرده‌ایم تا افرادی که به شیر حساسیت دارند یا باید رژیم غذایی خاصی را برای کاهش کلسترولشان مراعات کنند هم بتوانند کیک‌های اسفنجی را بخورند. بهترین راه‌حل برای این افراد مصرف کیک‌های رژیمی و بدون شیر است. ما این‌جا به شما طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر را خواهیم گفت.

مواد اولیه برای تهیه کیک اسفنجی بدون شیر

  • تخم‌مرغ ۶ عدد
  • شکر ۲۰۰ گرم
  • آرد ساده یک و یک‌دوم فنجان
  • نمک یک‌دوم قاشق چای‌خوری
  • آب (ختیاری) نصف فنجان

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر

۱. فر و قالب را آماده کنید

آماده کردن قالب در طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر نیاز است که فر را با دمای ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. دو قالب کیک معمولی ۲۲ سانتی‌متری یا «۸ اینچی» انتخاب کنید. دو سانت از پایین قالب را کمی چرب کنید سپس کاغذ روغنی اندازه آن‌‌ها بریده و داخل‌شان بیندازید. اگر کاغذ روغنی نداشتید کمی آرد داخل قالب بریزید و آن را دورانی  بچرخانید تا آرد همه‌جای آن را بگیرد. قالب‌ها را کنار بگذارید و به سراغ مواد برای تهیه کیک بروید. طرز تهیه کیک اسفنجی ۴ تخم‌مرغی هم دستور مشابهی دارد که می‌توانید آن را هم امتحان کنید.

۲. زرده و سفیده را جدا کنید

جداسازی زرده و سفیده تخم‌مرغ در طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر

مرحله بعدی طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر جداسازی زرده و سفیده تخم‌مرغ است. دو کاسه مناسب انتخاب کرده تا زرده‌ و سفیده تخم‌مرغ‌های به دمای محیط‌رسیده را از هم جدا کنید. مراقب باشید که ذره‌ای زرده وارد سفیده نشود. بعد از جداسازی به سراغ زرده‌های تخم‌مرغ بروید و حدود پنج دقیقه آن‌ها را با هم‌زن بزنید. حجم زرده‌ها باید سه برابر شده و به رنگ کرمی دربیاید. یک‌دوم فنجان از شکر گفته‌شده را هربار با یک قاشق غذاخوری به زرده تخم‌مرغ اضافه کنید. هنگام اضافه کردن شکر به زرده‌ها سرعت هم‌زدن خود را به تدریج زیاد کرده و تا ۱۰  دقیقه آن را بزنید. در ادامه مخلوط کردن، آب را هم بریزد تا خوب با یکدیگر ترکیب شده و مخلوطی یک‌دست داشته باشید.

۳. سفیده تخم‌مرغ را آماده کنید

آماده کردن سفیده تخم‌مرغ برای کیک اسفنجی بدون شیر

نوبت به سفیده‌های تخم‌مرغ می‌رسد، آن‌ها را در ظرفی جداگانه با سرعت متوسط هم‌زن آن‌قدر بزنید که کف کند و در اصطلاح به حالت فومینگ در بیاید. برای نرم‌تر شدن کیک اسفنجی بدون شیرتان می‌توانید بعد از کف کردن سفیده، آن را حدود سه دقیقه با دور تند بزنید تا کامل سفید شود. در این لحظه اگر ظرف را برعکس کنید سفیده زده‌شده نمی‌ریزد. سفیده تخم‌مرغ زده‌شده را برای نیم ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند. در طرز تهیه کیک اسفنجی با توستر هم آب‌جوش جایگزین شیر شده است.

۴. زرده و سفیده تخم‌مرغ را مخلوط کنید

مخلوط کردن سفیده و زرده تخم مرغ

در ادامه طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر با کمک لیسک یا کاردک یک‌سوم سفیده تخم‌مرغ زده‌شده را به مخلوط زرده تخم‌مرغ اضافه کنید. این دو را به آرامی هم‌ بزنید تا یک‌دست شود. ادامه سفیده‌ها را به تدریج اضافه کرده و به آرامی آن‌ها را مخلوط کنید.

۵. آرد را اضافه کنید

اضافه کردن آرد به مخلوط تخم مرغ

آرد الک‌شده را در سه مرحله به مخلوط زرده اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن خمیر، مخلوط را به آرامی با لیسک و به صورت دورانی هم بزنید تا یک‌دست شود. آرد را حتما قبل از اضافه کردن به مخلوط، سه بار الک کنید تا کیکی منسجم، پف‌دار و سبکی داشته باشید. اگر شما برای پخت کیک اسفنجی بدون‌شیر عجله داشتید، می‌توانید زرده تخم‌مرغ، شکر، آب و آرد را با یکدیگر مخلوط کنید.

۶. قالب‌ها را داخل فر بگذارید

گذاشتن قالب در فر برای تهیه کیک اسفنجی بدون شیر

در ادامه روند پخت، سرعت عمل داشته باشید و مایه را تا نیمه داخل قالب‌ها ریخته و روی آن را صاف کنید. حواستان باشد مایه را به اندازه مساوی در قالب‌ها بریزید. قالب‌ها را روی یک سطح صاف دو تا سه بار تکان دهید تا هوای اضافه آن گرفته شود. آن‌ها را به مدت ۴۰ دقیقه با دمای ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد در فر بگذارید. در ۳۰ دقیقه اول پخت، در فر را باز نکنید چرا که کیک‌تان خام می‌ماند. برای آن‌که بافت کیک‌تان خشک نشود همراه قالب‌ها در فر یک کاسه کوچک آب بگذارید تا بخار آن رطوبت کیک را حفظ کند.

کیک را بیرون بیاورید

بیرون آوردن کیک اسفنجی از قالب

حال کیک اسفنجی خوشمزه‌تان پخته شده است آن را بیرون آورده تا خنک شود. شما با فرو کردن یک خلال دندان یا چنگال به راحتی می‎‌توانید از پخت کیک‌تان مطمئن شوید. برای این کار کافی است خلال را در مرکز کیک فرو کنید و در صورت نچسبیدن مایه به آن، کیک آماده است. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان دهید تا کیک‌ها درون قالب خنک شوند. چاقویی نوک‌تیز را به لبه‌های قالب بکشید سپس کیک را بیرون آورده و روی توری خنک‌کننده قرار دهید. طرز تهیه کیک اسفنجی عصرانه هم با این روش تهیه می‌شود آن را امتحان کنید.

کیک را برش دهید

برش کیک به صورت لایه لایه

در آخرین مرحله از طرز تهیه کیک اسفنجی بدون شیر، کیک خنک‌شده را روی یک سطح صاف یا میز بگذارید. سطح آن را با توجه به تعداد لایه‌های مورد‌نظرتان، با کمک خلال دندان علامت‌گذاری کنید. با یک دست کیک را نگه دارید و با دستی دیگر یا کمک شخصی دیگر، چاقوی اره‌ای را به آرامی حرکت و برش دهید. لایه‌های کیک را با کمک خرده‌های میوه یا گاناش شکلاتی فیلینگ کنید. روی آن را هم می‌توانید پودر قند پاشیده و با کمک خرده میوه‌ها تزئین کنید.

دستور تهیه کیک اسفنجی بدون شیر
کیک اسفنجی بدون شیر مناسب افرادی است که به شیر و لبنیات حساسیت دارند.

نکات تکمیلی برای تهیه بهتر کیک اسفنجی بدون شیر

افراد گاهی به دلیل حساسیت به شیر یا بیماری کلسترول باید رژیم خاصی را دنبال کنند و از خوردن کیک‌های اسفنجی محروم هستند. برای آن‌که آن‌ها هم بتوانند مزه این کیک‌ها را بچشند و هم سلامتی‌شان به خطر نیفتد کیک اسفنجی بدون شیر بهترین گزینه است. نکاتی برای آماده کردن آن در ادامه خواهیم گفت که به پخت بهتر آن کمک خواهد کرد.

چرا زرده و سفیده تخم‌مرغ‌ها به راحتی از یکدیگر جدا نمی‌شوند؟

زرده و سفیده تخم‌مرغ‌های سرد به راحتی از یکدیگر جدا می‌شوند پس بهتر است زمانی که از یخچال بیرون می‌آورید ۳۰ دقیقه به آن‌ها فرصت دهید تا به دمای محیط برسند. شما هنگام جدا کردن زرده و سفیده باید دقت داشته باشید که ذره‌ای از زرده و چربی وارد ظرف سفیده‌ها نشود چرا که سفیده‌تان سفت نمی‌شود.

چگونه کیک اسفنجی بدون شیر را سرو می‌کنند؟

در کنار این کیک خوشمزه می‌توانید انواع آب‌میوه‌ها و قهوه را سرو کنید. از خامه‌های فرم‌گرفته، مربا، مارمالاد و گاناش شکلاتی برای روی کیک یا لایه‌های میانی آن هم می‌توانید استفاده کنید. طرز تهیه گاناش شکلاتی و طرز تهیه خامه شکلاتی را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید.

کیک اسفنجی را با چه طعم‌هایی می‌توان سرو کرد؟

کیک اسفنجی بدون شیر با روش‌ها و طعم‌های متفاوتی آماده می‌شود که در کتاب کاله به مدل‌های مختلفی از آن اشاره شده است. طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه و طرز تهیه کیک شکلاتی اسفنجی با پف زیاد نمونه‌هایی از آن است.

چرا در طرز تهیه کیک اسفنجی از شیر و روغن استفاده نمی‌شود؟

از آن‌جا که کیک اسفنجی مدل‌های مختلفی دارد با اضافه کردن هر یک از آن‌ها مدل کیک تغییر می‌کند. به عنوان مثال با اضافه کردن کره آن را به یک کیک کره‌ای تبدیل می‌کنید و جایگزین کردن کره با روغن، آن را تبدیل به کیک شیفون می‌کند.

آیا برای پخت کیک اسفنجی فر ضروری است؟

خیر! کیک اسفنجی که پایه کیک‌های تولد و دسرها محسوب می‌شود، می‌توان آن را به آسانی در منزل و بدون فر تهیه کرد. در این مطلب، طرز تهیه آن را در قابلمه توضیح دادیم، با این حال در کتاب کاله می‌توانید طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر را هم بخوانید و آن را هم امتحان کنید.

دیدگاه ها