۴ نفر
آسان
کمتر از 30 دقیقه
کمتر از 30 دقیقه
1574 بازدید

طرز تهیه تبوله

تبوله یا تبولی به سالاد جعفری و بلغور لبنانی گفته می‌شود که یکی از عناصر ثابت برنامه غذایی مردم سرزمین‌های عرب در سده‌های میانی بوده است. غذاهایی مانند تبوله گواه محبوبیت امروزشان در خاورمیانه هستند. تبوله غذایی است منسوب به مناطق کوهستانی لبنان که در ادوار مختلف یکی از محبوب‌ترین سالادها در خاورمیانه شناخته شده است. نوعی گندم به نام سالامونی که در همین مناطق کوهستانی در سده نوزدهم کشت می‌شده بهترین گندم برای تهیه بلغور، عنصر اصلی تبوله بوده است. زنان و آشپزان بغدادی در وهله اول تبوله و سایر سبزیجات محبوبی که برای درست کردن سینی مزه در سوریه رایج بودند را چندان جدی نگرفتند چرا که فکر می‌کردند هدف از درست کردن تبوله این است که جای گوشت را بگیرد. توبله در کشورهای خاورمیانه مثل سوریه، لبنان، فلسطین، عمان و عراق به عنوان یکی از عناصر سینی مزه درست می‌شود. لبنانی‌ها برای درست کردن آن از جعفری بیشتر و بلغور کم‌تر استفاده می‌کنند. جالب است بدانید غذاهای عربی مثل حمص، بابا غنوج، نان پیتا و تبوله امروزه در کشورهای غربی هم مردم را شیفته خود کرده‌اند. با طرز تهیه تبوله آشنا شوید.

بلغور نصف پیمانه
روغن زیتون سه قاشق
آب‌ جوش سه چهارم پیمانه
جعفری یک و نیم لیوان
پیاز یا پیازچه نصف لیوان
گوجه فرنگی سه عدد
خیار یک عدد
سیر سه حبه
آب‌لیمو تازه سه قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

بلغور را در ظرفی بریزید و با یک قاشق روغن هم بزنید. سپس آب جوش را به آن اضافه کنید، روی کاسه را بپوشانید و بگذارید ۱۵ دقیقه در دمای اتاق بماند و بعد بلغور را آبکشی کنید.

بلغور را در ظرف مخصوص سرو غذا بریزید و سایر مواد از قبیل گوجه فرنگی، خیار، پیاز یا پیازچه، سیر، جعفری، آب‌لیمو، فلفل و نمک را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.  سپس دو قاشق روغن زیتون روی آن بریزید و نوش جان کنید!

دیدگاه ها
افزودن دیدگاه جدید + دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.