طرز تهیه ترحلوا شیرازی در خانه

طرز تهیه ترحلوا شیرازی
آسان
4 نفر
آماده سازی
بیش 90دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

طرز تهیه ترحلوای شیرازی می‌تواند برای تهیه یک دسر جذاب بعد از غذا و حتی عصرانه گزینه مناسبی باشد. شیرینی ترحلوا بعد از غذا خیلی می‌چسبد به خصوص اگر غذای شما طبع سرد داشته باشد. تهیه این شیرینی کار سختی نیست، پس اگر خیلی اهل آشپزی یا پخت کیک و شیرینی نیستید، نگران نباشید. از آنجایی که ترحلوای شیرازی جز دسرهای یخچالی است، به عنوان یک دسر برای روزهای گرم تابستان مناسب است.

تهیه ترحلوای شیرازی مواد اولیه زیاد یا عجیب و غریبی نمی‌خواهد. این مواد تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و همانطور که گفته شد روش تهیه آن هم آسان است. با اضافه کردن کاکائو به این دسر تابستانی خوشمزه طعم آن برای دوستداران شکلات جذاب‌تر هم می‌شود. نکته پایانی این که به خاطر انرژی بالای ترحلوا دارد، در ماه رمضان بیشتر پخت می‌شود. در ادامه، با طرز تهیه ترحلوای شیرازی همراه ما باشید.

مواد لازم در طرز تهیه ترحلوا شیرازی

 • نشاسته گل گندم یک پیمانه
 • آب چهار پیمانه
 • آرد برنج نصف پیمانه
 • شیر کم‌ چرب کاله شش پیمانه
 • شکر سه پیمانه
 • گلاب یک پیمانه
 • زعفران به مقدار لازم

طرز تهیه ترحلوا شیرازی

مرحله اول

برای شروع طرز تهیه ترحلوای شیرازی خوشمزه، یک پیمانه از شیر کم چرب را با نشاسته داخل یک کاسه مخلوط کنید. آنقدر هم بزنید تا نشاسته داخل شیر حل شود. باقیمانده شیر یعنی سه پیمانه را با آب مخلوط کرده و داخل قابلمه بریزید. بعد از آن، نشاسته حل شده داخل شیر را به مواد داخل قابلمه اضافه کرده و مجدد مواد را هم بزنید.

مرحله دوم

در این مرحله، آرد برنج را روی مواد داخل قابلمه الک کنید و با همزن دستی شروع به مخلوط کردن مواد کنید. اگر آرد داخل شیر گلوله شد، مخلوط شیر و آرد را از صافی رد کنید تا شیر یکدست و نرم شود.

مرحله سوم

قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و مواد را مدام با همزن دستی هم بزنید. وقتی مواد کمی داغ شد، شکر و گلاب را به آن اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید تا غلظت موادتان مثل فرنی به حدی غلیظ شود که رد قاشق روی مواد بماند. سپس، مواد را از روی حرارت بردارید و آن را به دو قسمت تقسیم کنید. مقداری زعفران دم کنید و به یک قسمت از مواد زعفران بزنید تا زردرنگ شود.

مرحله چهارم

یک قالب مستطیل یا سیلیکونی را به کمک قلمو چرب کنید تا ترحلوا به راحتی از قالب جدا شده و نچسبد. حلوای زرد رنگ را داخل بریزید. قالب را در دمای محیط قرار دهید تا کاملا خنک شود. سپس آن را به مدت چهار ساغت داخل یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.

مرحله پنجم

بعد از گذشت چهار ساعت، حلوا را روی یک سینی برگردانید و آنطور که دوست دارید برش بزنید. می‌توانید روی آن قالب زده یا آن را به صورت لوزی برش بزنید. ترحلوا را با مقداری پودر پسته و گل محمدی تزئین و سرو کنید. نوش جان!

فوت و فن‌های طرز تهیه ترحلوا شیرازی

 • مقدار اضافه کردن شکر بستگی به ذائقه شما دارد. اگر شیرین دوست دارید سه پیمانه و اگر متوسط دوست دارید، از دو پیمانه شکر استفاده کنید.
 • اگر بیش از اندازه مواد را غلیظ کنید و دیر از روی حرارت بردارید، حلوای خشکی خواهید داشت.
 • روش دیگر تهیه ترحلوا، طرز تهیه ترحلوای زنجیلی تبریزی است. ترحلوا به خاطر شیرین بودن و انرژی بالایی که دارد به خصوص برای ماه رمضان در سر سفره افطار زیاد دیده می‌شود. اگر به دنبال دسر راحت اما خوشمزه برای بعد غذا هستید، ترحلوا گزینه خوبی است.
 • طرز تهیه حلوای ساده با آرد گندم هم یکی از روش‌های رایج تهیه حلواست که می‌توانید آن را در مطلب طرز تهیه حلوای آرد گندم بخوانید.

دیدگاه ها