طرز تهیه نان سوروک یزدی

متوسط
آماده سازی
60 تا 90 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

نان روغنی که در شهر یزد تهیه می‌شود نان سوروک است. در صورتی‌ که به این شهر سفر کرده باشید قطعا دیده‌اید که این نان را به صورت  خانگی در خیابان‌های شهر درست کرده و داغ و تازه می‌فروشند. این نان سنتی و خوشمزه یکی از پرطرفدار‌ترین نان‌های این استان است که امروز قصد داریم طرز تهیه آن را به شما آموزش دهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه نان سوروک یزدی

  • آب2 لیوان
  • آرد سنگکیک کیلو و صد گرم
  • نمکیک قاشق چای خوری
  • شکریک قاشق غذا‌خوری
  • گل‌رنگیک قاشق غذا‌خوری
  • تخم گشنیزسه قاشق غذا‌خوری
  • خمیرمایه 20 گرم
  • روغن کنجدبه مقدار لازم

طرز تهیه نان سوروک یزدی

مرحله اول

ابتدا یک قاشق شکر و خمیرمایه را با حدود نصف استکان آب ولرم مخلوط می کنیم، ( در صورتیکه از مایه فعال استفاده می‌کنید می‌توانید این مرحله را حذف کنید). سپس کمی آرد به آن اضافه می کنیم و آن را به مدت 15 دقیقه در جایی گرم قرار می دهیم تا حجم خمیرسه برابر افزایش پیدا کند.

مرحله دوم

نمک، آرد و آب را مخلوط می کنیم، تخم گشنیز و گل‌رنگ آسیاب شده را (لازم نیست کاملا پودر شود تنها در صورتیکه کمی ریز شود کافی است) به آن اضافه کرده و خوب ورز می دهیم و در آخر مایه خمیر را به آن اضافه می کنیم. در این مرحله باید خمیر را به خوبی ورز دهیم (حدود ده دقیقه آن را ورز دهید). کمی آرد در کنار دستتان قرار دهید تا در صورت نیازدستتان را به آرد آغشته کنید تا خمیر به دستتان نچسبد. روی خمیر را با استفاده از پارچه‌تمیز یا کیسه می‌پوشانیم و در جایی گرم قرار می‌دهیم (می‌توانید ظرف را زیر پتو قرار دهید.)

مرحله سوم

بعد از حدود 1 ساعت مجددا خمیر را ورز می‌دهیم و آن را به اصطلاح چانه می‌کنیم و به مدت نیم ساعت به آن استراحت می‌دهیم. با کمک وردنه خمیر‌ها را باز کنید تا به ضخامت حدود 0/5 سانتی‌متر برسد.

مرحله چهارم

در تابه مقداری روغن کنجد بریزید تا داغ شود، سپس آن را در تابه سرخ کنید بعد از آنکه یک طرف کامل طلایی رنگ شد آن را برگردانده و طرف دیگر را هم خوب سرخ کنید. در صورت تمایل می‌توانید مقداری شکر روی نان‌هایی که سرخ کردید بریزید و در ظرف مناسب سرو کنید.

دیدگاه ها

    1. دوست عزیز این نان سنتی، در مراسم و آیین زرتشتیان و همچنین مسلمانان به ویژه در یزد و نائین جای دارد و به عنوان خیرات هم پخش می‌شود، تنها نحوه سرو کردن آن بسته به نوع مراسم متفاوت است.