طرز تهیه نان کره ای خوشمزه با و بدون فر

طرز تهیه نان کره ای
متوسط
۲ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

نان کره ای بیش از هزاران سال است که جای خود را در سفره‌های ما ثابت کرده است و پایه اصلی وعده‌های غذایی‌مان به حساب می‌آید. سرنوشت نان در فرهنگ غذایی کشورها و جنگ جهانی را نمی‌توان نادیده گرفت که تا چه اندازه‌ای به زنده ماندن بشر کمک کرده‌ است. دستورهای متفاوتی از تهیه نان وجود دارد که مختص به یک کشور یا یک شهر است. نان در ایران هم از این قضیه مستثنی نیست و شهرهای مختلف آن برای این ماده‌غذایی خوشمزه اهمیت بسیاری قائل می‌شوند. نان کَره‌ای هم مانند نان روغنی طرفداران بسیاری دارد تا جایی که آن را برای وعده‌هایی مانند صبحانه یا افطار درست می‌کنند. برای درست کردن این نان خوشمزه با و بدون فر می‌توانید طرز تهیه نان کره ای را این‌جا بخوانید.

مواد لازم برای تهیه نان کره ای

 • آب گرم یک فنجان
 • شکر دو قاشق غذاخوری
 • مخمر چهار و یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • آرد همه‌منظوره یک فنجان
 • شیر گرم‌شده یک فنجان
 • عسل یک‌چهارم فنجان
 • کره شور یک‌‌چهارم فنجان
 • تخم‌مرغ یک عدد
 • زرده تخم‌مرغ یک عدد
 • نمک دو قاشق چای‌خوری
 • آرد همه‌منظوره شش و یک‌دوم فنجان
 • روغن زیتون دو قاشق غذاخوری
 • یخ سه تکه
 • کره شور دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه نان کره ای

۱. مخلوط را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه نان کره ای ، آب گرم را به همراه شکر در میکسر کامل مخلوط کنید. در ادامه مایه‌خمیر را روی آن بپاشید. ۱۰ دقیقه زمان دهید تا مخلوط کف کند. حال هم‌زن را با سرعت کم روشن کنید تا یک فنجان آرد، شیر، عسل، کره، تخم‌مرغ، زرده تخم‌مرغ و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. برای بهتر مخلوط شدن مواد می‌توانید آن‌‌ها را یکی‌یکی مخلوط کنید. در ادامه مابقی آرد را اضافه و هم بزنید. هم‌ زدن را تا جایی ادامه بدهید که خمیر از کاسه هم‌زن جدا شود. خمیر را با هم‌زن برای سه دقیقه دیگر ورز دهید. در روشی دیگر می‌توانید خمیر را برای هشت دقیقه با دست ورز دهید. طرز تهیه نان سیب زمینی را هم کنار نان کره ای امتحان کنید.

۲. به خمیر استراحت دهید

در دومین مرحله از طرز تهیه نان کره‌ ای باید کمی روغن زیتون به خمیر بزنید سپس روی کاسه را با یک پلاستیک یا پارچه بپوشانید و برای یک ساعت در محیطی گرم قرار دهید. دو قالب نان را با روغن زیتون کمی چرب کرده و کنار بگذارید. حال کمی سطح کار را آردپاشی و خمیر نان را روی آن به دو نیمه تقسیم کنید. با کمک وردنه هر نیمه را به شکل مستطیل، طول ۳۳ سانتی‌متر و عرض ۲۲ سانتی‌متر باز کرده و بپیچید. از انتهای کوتاه آن شروع کرده و به شکل یک کنده دربیاورید. طرز تهیه نان تافتون را در کتاب کاله بخوانید.

۳. نان را بپزید

در سومین مرحله از طرز تهیه نان کره ای ، درزهای ته و کنار هر خمیر را ببندید و در قالب‌های چرب‌شده از سمت درز به پایین فشار دهید. حال هر قالب را با پلاستیک چرب‌شده بپوشانید و برای یک ساعت در دمای محیط بگذارید تا در اصطلاح خمیر ور بیاید و از قالب بیرون بزند. قالب‌ها را در فر ۱۷۶ درجه سانتی‌گراد بگذارید سپس سه تکه یخ داخل فر بیاندازید تا رطوبت نان حفظ شود. ۳۰ تا ۳۵ دقیقه زمان دهید که نان‌ها به رنگ قهوه‌ای دربیایند و دمای فر به ۸۷ یا ۹۸ درجه سانتی‌گراد برسد. بلافاصله نان‌ها را از فر بیرون بیاورید و روی توری خنک‌‌کننده قرار دهید. در انتها روی نان‌ها کره نرم‌شده  بمالید. یادتان باشد برای برش‌های زیباتر و راحت‌تر نان‌های کره‌ای باید خنک شده باشند.

نکات تکمیلی پخت نان کره ای

نان کره ای یکی از انواع نان‌ در سراسر جهان است که می‌توان در منزل با فر و بدون آن درست کرد. با خواندن نکات گفته‌شده در ادامه، تجربه بهتری از پخت این نان خوشمزه خواهید داشت.

طرز تهیه نان کره ای بدون فر

در طرز تهیه نان کره ای بدون فر تمامی مراحل را مانند بالا پیش ببرید سپس خمیر را در سطح کار پخش کنید. خمیر را نازک و به شکل نان تست قالب بزنید. در ادامه تابه مناسبی انتخاب و درون آن را کمی چرب کنید. خمیرها را درون تابه بگذارید. حرارت را کم کنید. کمی زمان دهید تا هر طرف از خمیرها طلایی شود. نان کره ای را هم مانند شیرمال می‌توانید در توستر درست کنید.

استفاده از مخمر

در طرز تهیه نان کره‌ای باید از بهترین خمیرمایه یا مخمری که می‌شناسید استفاده کنید. دو نوع مخمر خشک و فوری در دنیای آشپزی وجود دارد که مخمر فعال خشک را باید در آب گرم حل کنید اما مخمر فوری را همان‌طور که هست می‌توانید استفاده کنید. قبل از استفاده حتما به تاریخ‌انقضا آن دقت کنید.

نگه داری خمیر نان کره ای

نگه داری نان کره ای برای مدت طولانی

خمیر نان کره‌ای با خمیرمایه درست می‌شود در نتیجه نمی‌توان آن را زودتر آماده کرد با این‌حال چانه‌های خمیر را تا سه روز می‌توانید در دمای محیط نگه دارید. تنها از رومال کردن نان‌هایتان با کره قبل از سرو آن مطمئن شوید. برای نگه‌داری طولانی‌مدت باید داخل یک ظرف دربسته گذاشت تا بتوان برای شش ماه در فریز گذاشت. برای استفاده مجدد کمی آب روی آن‌ها اسپری کرده و برای ۱۵ دقیقه در دمای ۱۷۶ درجه سانتی‌گراد فر بگذارید. در کنار نان کره ای می‌توانید طرز تهیه نان پیتزا را هم امتحان کنید.

فرم دادن خمیر نان کره ای

اگر هنگام فرم دادن خمیر به شکل مستطیلی، خمیر جمع شد تنها باید برای پنج دقیقه روی آن را پوشانده و به آن استراحت دهید و دوباره امتحان کنید. شما هم‌چنین طرز تهیه نان و پنیر و گوجه را می‌توانید برای میان‌وعده‌هایتان امتحان کنید.

تزئین و سرو نان کره ای

تزئین و سرو نان کره ای

عسل، سس شکلاتی، نیمرو عسلی و مارمالاد پرتقال بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید روی نان کره‌ای ریخته و آن را میل کنید. برای تزئین این نان‌های خوشمزه هم می‌توانید از پودرنارگیل، پودرپسته، مغز گردو یا فندق خردشده استفاده کنید. در نهایت نان‌های کره‌ای را در ظرف موردنظر چیده و با چای، قهوه یا انواع دورچین‌ها نوش‌جان کنید.

دیدگاه ها