طرز تهیه نون خامه ای در توستر خانگی به صورت تصویری

طرز تهیه نون خامه ای در توستر
متوسط
10-12 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

نون خامه‌ای یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌هایی است که در میان ایرانی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. به دلیل شکل ظاهری‌‌‌اش آن را به شیرینی نارنجک هم می‌شناسند. دلیل علاقه کودکان به این شیرینی خامه درونش است که دل را نمی‌زند. در مطالب قبلی طرز تهیه نون خامه ای به سبک قنادی را گفته‌ایم حال نوبت به پخت آن به صورت خانگی در توستر می‌رسد. پس طرز تهیه نون خامه ای در توستر را این‌جا بخوانید.

مواد لازم برای تهیه نون خامه ای در توستر

  • آرد ۱۲۵ گرم
  • آب سرد یک پیمانه
  • خامه ۳۵۰ گرم
  • کره ۵۵ گرم
  • تخم‌مرغ چهار عدد
  • بیکینگ‌پودر یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
  • وانیل یک‌پنجم قاشق چای‌خوری
  • شکر یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه نون خامه ای در توستر

۱. کره و شکر را آب کنید

ذوب کردن کره شکر و آب

در طرز تهیه نون خامه ای در توستر نیاز است قابلمه‌ای مناسب انتخاب کرده و آن را روی حرارت بگذارید. کره و شکر را داخل آن بریزید و تا آب شدن‌شان مدام آن دو را هم بزنید. حال مقدار آب گفته‌شده را به ترکیب اضافه کنید و تا جوش آمدن آن منتظر بمانید. در این مرحله شما می‌توانید به همراه شکر و کره به جای آب، یک پیمانه شیر اضافه کنید. طرز تهیه رولت خامه ای با پیمانه را هم می‌توانید برای میهمانی هایتان امتحان کنید.

۲. آرد را اضافه کنید

اضافه کردن آرد به مخلوط کره و شکر

آرد را سه بار الک کنید تا حباب‌های اضافه آن گرفته شود. حال در ادامه طرز تهیه نون خامه ای در توستر آرد را به قابلمه اضافه کنید. مواد درون قابلمه را با قاشق چوبی برای پنج تا هفت دقیقه مدام هم بزنید تا خمیر در اصطلاح ته نگیرد. قابلمه را از روی حرارت بردارید تا خمیرتان کامل خنک شود. برای ترک نخوردن روی شیرینی‌تان قابلمه را روی حرارت متوسط بگذارید. از دیگر شیرینی‌هایی که با این مواد می‌توان برای دورهمی‌ و میهمانی‌ها سرو کرد طرز تهیه رولت خامه ای گفته شده در کتاب کاله است.

۳. تخم مرغ ها را اضافه کنید

مخلوط کردن تخم با دیگر مواد در طرز تهیه نون خامه ای در توستر

تا خنک شدن خمیر به سراغ تخم‌مرغ‌ها بروید. آن‌ها را در یک کاسه شکسته و خوب هم بزنید. بهتر است برای هم زدن تخم‌مرغ‌ها از هم‌زن استفاده کنید تا به خوبی مخلوط شوند. تخم‌مرغ‌ها را آن‌قدر بزنید تا حالت فومی شکل به خود بگیرند. حال تخم‌مرغ‌ها را به درون قابلمه اضافه کرده و دوباره  هم بزنید. اگر از شکننده بودن خمیر شیرینی‌تان می‌ترسید بهتر است تخم‌مرغ‌ها را دانه‌دانه به خمیر اضافه کرده و هر بار یک دقیقه بزنید تا خوب مخلوط شوند. دقت داشته باشید که این مرحله نسبت به دیگر مراحل از اهمیت بیشتری برخوردار است.

۴. وانیل و بیکینگ پود را به خمیر اضافه کنید

اضافه کردن وانیل و بیکینگ پودر برای تهیه نون خامه ای

بعد از ترکیب کردن خمیر و تخم‌مرغ زده‌شده نوبت به اضافه کردن وانیل و بیکینگ‌پودر می‌رسد. آن‌ها را جدا‌جدا به خمیر اضافه و خوب با یکدیگر مخلوط‌شان کنید. بعد از آن‌که خوب مخلوط‌شان کردید، خمیر را با کمک قاشق به آرامی درون یک قیف ریخته و کنار بگذارید. برای فرم دادن به نون‌ها از ماسوره شکوفه استفاده کنید.

۵. توستر را روشن کنید

پخت نون خامه ای در توستر

حال سینی توستر را با کاغذ روغنی کامل پوشانده و به سراغ روشن کردن دستگاه بروید. توستر را از ۱۵ دقیقه قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. با کمک قیف و ماسوره، شیرینی‌ها را با فاصله از هم داخل سینی شکوفه بزنید. در ادامه بعد از گرم شدن دستگاه، سینی را به مدت ۳۰ دقیقه در توستر بگذارید. المنت بالایی توستر را خاموش و المنت پایینی آن را روشن کنید. برای پخت نون خامه ای ده دقیقه اول را روی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گذاشته و برای ۲۰ دقیقه آخر آن را روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. بعد از ۳۰ دقیقه دستگاه را خاموش و سینی را بیرون بیاورید. اجازه دهید که نون خامه‌ای‌ها کامل خنک شوند.

۶. خامه را داخل شیرینی ها بزنید

چگونگی خامه زدن در طرز تهیه نون خامه ای در توستر

بعد از خنک شدن نون‌ها، با کمک یک چاقوی تیز ته شیرینی‌ها را کمی سوراخ کنید و آن‌ها را با خامه پر کنید. برای پر کردن نون‌ها با خامه از ماسوره بلند استفاده کنید تا کار برایتان راحت‌تر شود. حال می‌توانید نون خامه‌ای را داخل ظرف موردنظر بچینید و روی آن‌ها را با سس شکلاتی یا خرده میوه به زیبایی تزئین کنید. اگر دسترسی به خامه آماده نداشتید به راحتی می‌توانید آن را در منزل با دستور گفته‌شده در کتاب کاله با سفیده تخمه مرغ یا نشاسته تهیه کنید. طرز تهیه خامه کیک با نشاسته و طرز تهیه خامه کیک با سفیده تخمه مرغ را بخوانید.

طرز تهیه شیرینی نون خامه ای در توستر
نون خامه ای را در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف برای میهمانی‌های خود به راحتی در منزل و با توستر می‌توانید آماده کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه نون خامه ای در توستر

شاید گمان کنید این شیرینی پرطرفدار را در منزل نمی‌توانید درست کنید اما با پیش گرفتن طرز تهیه گفته شده در بالا به خوبی از عهده آن برخواهید آمد. برای آن‌که راحتی در پخت نون خامه‌ای را تجربه کنید به نکات مطرح شده در ادامه توجه کنید.

برای سریع‌تر خنک شدن خمیر چه راه کاری وجود دارد؟

نحوه خنک کردن خمیر نون خامه ای برای تهیه ان در توستر

بهترین راه آن است که اجازه دهید خمیر به خودی خود خنک شود. گاهی نداشتن فرصت این اختیار را از شما می‌گیرد پس بهتر است خمیر را داخل قابلمه یا ظرفی دیگر با کمک کفگیر از هم بازشان کنید. می‌توانید خمیر را داخل سینی دیگری پهن کنید و برای چند دقیقه ورز دهید تا از حرارت بیفتد.

از چه ماسوره‌هایی می‌توان برای فرم دادن به خمیر این شیرینی استفاده کرد؟

برای بهتر فرم گرفتن خمیرتان می‌توانید از ماسوره‌های بامیه، شکوفه، m1 و d2 استفاده کنید. این نکته را حتما در نظر داشته باشید که ماسوره‌های ساده به خمیر شکل و شیاری نخواهند داد. 

برای عطر و طعم بهتر نان خامه‌ای از چه اسانس‌‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

استفاده از اسانس در شیرینی سلیقه‌ای است و ذائقه خودتان برمی‌گردد. با این‌حال شما می‌توانید از اسانس‌های پرتقال، گلاب، پوست لیمو ترش استفاده کنید. فقط کافی است در مرحله‌ای که وانیل را به خمیر اضافه می‌کنید یکی از این اسانس‌ها را بریزید. دستور تهیه رولت خامه ای را هم خوب است امتحان کنید.

آیا شیرینی نان خامه‌ای را در قابلمه می‌توان تهیه کرد؟

بله. این شیرینی هم مانند کیک اسفنجی با دستگاه‌ها و روش‌های متفاوتی تهیه می‌شود. برای تهیه این شیرینی پرطرفدار در قابلمه تمامی مراحل بالا را پیش بروید و به جای گرم کردن دستگاه، قابلمه‌ای بزرگ را به مدت ۱۵ دقیقه گرم کنید. سه پایه فلزی مایکروفر را در آن قرار دهید و نان‌های خامه‌ای را با فاصله روی آن بچینید. ۲۰ دقیقه زمان مناسبی برای پخت آن‌ها است. استفاده از شعله پخش‌کن و دم‌کنی را هنگام پخت فراموش نکنید. پخت کیک اسفنجی را با خواندن طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه امتحان کنید.

مهم‌ترین دلیل تغییر شکل نان‌‌‌های خامه‌ای بعد از پخت چیست؟

دلیل تغییر شکل نون خامه ای در توستر

شیرینی پفکی یا همان شیرینی نارنجک باید کاملا تُرد و با ظاهری تَرک‌دار باشد. گاهی این شیرینی هنگام پخت ظاهر و شکل خوبی به خود نمی‌گیرد. مهم‌ترین دلیل هم خنک نشدن کامل آرد است. پس دقت داشته باشید هنگام پهن کردن خمیر در سینی برای خنک شدن باید براق و کش‌دار شود. از دیگر عواملی که در شکل نامناسب نون خامه‌ای دخیل است می‌توان به زیاد حرارت دیدن خمیر اشاره کرد که منجر به روغن‌اندازی می‌شود. در ادامه می‌توانید طرز تهیه نون خامه ای شکلاتی را هم در کتاب کاله بخوانید.

چگونه از پف کردن شیرینی‌ها در توستر مطمئن شویم؟

خمیر نون خامه‌ای باید بسیار سبک باشد پس هنگام تهیه‌اش به میزان رطوبت و خنکی آن دقت کنید. یک قاشق را به صورت عمودی در خمیر فرو کنید در صورت نیفتادن آن می‌توانید از سرد شدنش خیال‌تان راحت باشد.

دیدگاه ها