طرز تهیه یتیمچه

آسان
۴ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

یتیمچه یک غذای محلی خوشمزه با میزان کالری پایین است. این غذا را به گونه‌های مختلفی می‌توان تهیه کرد که ما یکی از آن روش‌ها را در این مطلب در اختیار شما قرار می‌دهیم. طرز تهیه یتیمچه بسیار ساده است و به راحتی می‌توانید در یک زمان کوتاه یک غذای خوشمزه داشته باشید.

ماده اصلی این غذا بادمجان است و اگر از طرفداران بادمجان باشید می‌دانید که با بادمجان خوشمزه‌ترین غذاها مانند کشک بادمجان، میرزا قاسمی و … را می‌توان طبخ کرد. قبل از طبخ این غذا حتما باید تلخی بادمجان را بگیرید تا کیفیت بهتری برای غذا به دست بیاید.

مواد لازم برای تهیه یتیمچه

  • پیاز درشتپنج عدد
  • رب گوجه فرنگییک و نیم قاشق غذا خوری
  • نمک، فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم
  • بادمجانپنج عدد
  • سیب زمینیپنج عدد
  • کره کالهدو قاشق غذا خوری
  • گوجه فرنگیپنج عدد
  • فلفل دلمه ای بزرگیک عدد

طرز تهیه یتیمچه

مرحله اول

در طرز تهیه تیمچه برای طرز تهیه یتیمچه ابتدا باید بادمجان‌ها را پوست بگیرید و آن‌ها را حلقه حلقه کنید مقداری نمک روی آن‌ها بریزید و حدود نیم ساعت آن‌ها را کنار بگذارید تا نمک طعم تلخی آن‌ها را به خوبی بگیرد و سپس آن‌ها را خوب بشویید تا نمک آن‌ها از بین برود و بادمجان‌ها شور نباشند.

مرحله دوم

روغن یا کره را درون یک قابلمه بریزید و مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید. پیازهایتان را نگینی خرد کنید و درون روغن بریزید و آن‌ها را تفت دهید تا طلایی شوند.

گوجه فرنگی‌ها را به صورت حلقه‌ای برش دهید و بعد از سرخ شدن پیازها گوجه‌ها را به آن اضافه کنید و شعله را کم کنید و اجازه دهید تا گوجه‌ها آب بیندازند.

مرحله سوم

بعد از گذشت حدود ۵ دقیقه بادمجان‌ها را روی گوجه به صورت مرتب بچینید. فلفل دلمه‌ای‌هایتان را نگینی ریز و سیب زمینی‌ها را به صورت حلقه‌ای خرد کنید. فلفل‌ها را روی بادمجان‌ها بریزید و بعد از آن سیب زمینی‌ها را به صورت مرتب روی آن‌ها بچینید.

در آخرین مرحله رب گوجه فرنگی را با نصف لیوان آب مخلوط کنید تا رب کاملا در آن آب شود و به آن نمک، فلفل و زرد چوبه بزنید. سپس آن را روی مواد داخل قابلمه بریزید و مقدار بسیار کمی روغن نیز روی آن‌ها بریزید. در قابلمه را روی آن قرار دهید و حدود 30 تا 40 دقیقه اجازه دهید تا مواد پخته شوند و یتیمچه شما آماده شود.

بعد از آماده شدن آن را به ظرف سروتان انتقال دهید و نوش جان کنید.

دیدگاه ها