طرز تهیه قهوه فرانسه ؛ یک نوشیدنی کلاسیک و خوش طعم

طرز تهیه قهوه فرانسه
آسان
4 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

قهوه فرانسه با این که اسمی تجملاتی دارد ولی یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین انواع قهوه است. برای تهیه آن تنها به یک فرنچ پرس احتیاج خواهید داشت. فرنچ پرس یک دستگاه ساده برای تهیه انواع قهوه‌های دمی است که یکی از ارزان‌ترین ابزارهای مربوط به تهیه قهوه به شمار می‌رود. تهیه قهوه فرانسه با استفاده از فرنچ فرس کار راحتی است. کافیست چند بار امتحان کنید.

داستان ساخته شدن فرنچ پرس هم بسیار جالب و خواندنی است. در زمان‌های قدیم یک مرد فرانسوی برای تهیه قهوه دست به کار می‌شود. در نهایت پس از چند بار سعی و خطا کردن توانست به یک نوشیدنی گرم و خوشمزه دست پیدا کند. او برای آن که دانه‌های قهوه روی آب نمانند و خوب با آب ترکیب شوند از یک صفحه فلزی استفاده کرد. به زودی طرز تهیه قهوه فرانسه بین مردم بسیار معروف شد. امروز قهوه فرانسوی در بین دوست‌داران قهوه طرفداران زیادی دارد. در ادامه، طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس توضیح داده می‌شود. اگر دوست دارید از خواص قهوه برخوردار شوید حتما تهیه قهوه فرانسه را در برنامه خود بگنجانید.

مواد لازم برای تهیه قهوه فرانسه

 • آب چهار فنجان (یک لیتر)
 • قهوهنصف فنجان (67 گرم)

طرز تهیه قهوه فرانسه

نکات ابتدایی پیش از مراحل آماده‌سازی

برای تهیه این قهوه فوق‌العاده خوشمزه به لوازمی مانند کتری، هم‌زن یا قاشق بلند، تایمر و فرنچ پرس احتیاج دارید. البته به جای تایمر می‌توانید از ساعت مچی یا ساعت موبایلتان هم استفاده کنید. پس از تدارک دیدن لوازم لازم، نوبت به تهیه قهوه فرانسه می‌رسد.

مرحله اول

از آن جایی که دما نقش مهمی در تهیه قهوه دارد، اولین قدم برای تهیه قهوه فرانسه گرم کردن فرنچ پرس است. برای این کار کتری را از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید. بگذارید آب به جوش بیاید. سپس، آب جوشیده را به آرامی داخل فرنچ پرس بریزید. این کار باعث حفظ دما هنگام دم کردن قهوه می‌شود.

مرحله دوم

در همین حین، قهوه را به اندازه مناسب آسیاب کنید. اگر قهوه را به صورت آسیاب شده خریداری می‌کنید، فراموش نکنید که اندازه دانه‌های قهوه باید مناسب فرنچ پرس باشد. یک لیتر آب را داخل کتری بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. وقتی که قهوه به خوبی آسیاب شد، آب جوشیده‌ای که از قبل داخل فرنچ پرس ریخته بودید را خالی کنید.
قهوه آسیاب شده را داخل فرنچ پرس بریزید. ابتدا تایمر را به کار بیاندازید. سپس، بلافاصله یک لیتر آب جوش را به آرامی و به شکل دورانی روی قهوه بریزید. سعی کنید همه‌ جای قهوه را با آب خیس کنید تا هیچ قسمتی خشک نماند. این کار باعث می‌شود تا عصاره قهوه به طور یکنواخت خارج شود. ضمن این که در ایجاد طعم خوب قهوه نقشی اساسی ایفا می‌کند. هنگامی که تایمر 30 ثانیه را نشان داد کتری را کنار بگذارید.

مرحله سوم

پس از چند ثانیه بقیه آب جوش را اضافه کنید تا فرنچ پرس کاملاً پر شود. سپس با یک قاشق بلند قهوه را به آرامی هم بزنید. نیازی به سریع هم‌زدن نیست؛ چون این کار ممکن است باعث تلخ شدن قهوه شود. درپوش فیلتری فرنچ پرس را قرار دهید به صورتی که فیلتر آن با سطح آب در تماس باشد.

مرحله چهارم

وقتی که تایمر چهار دقیقه را نشان داد، قهوه فرانسه آماده نوشیدن است. در این مرحله می‌توانید فیلتر فرنچ پرس را تا جایی که ممکن است پایین ببرید. این کار را به آرامی انجام دهید. نیازی به زیاد فشار دادن فیلتر نیست و فقط کافیست تا فیلتر با قهوه تماس پیدا کند و قهوه ته فرنچ پرس کمی متراکم شود. فشار دادن بیش از حد فیلتر روی قهوه باعث خارج شدن عصاره تلخی از قهوه می‌شود.

مرحله پنجم

قهوه فرانسه را داخل فنجان یا ماگ خود بریزید و نوش جان کنید.
طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس کار سختی نیست، تنها کمی تمرین می‌خواهد.

نکات مربوط به طرز تهیه قهوه فرانسه

 • در صورتی که فرنچ پرس‌ شما گنجایش یک لیتر آب را ندارد یا این که می‌خواهید مقدار کمتری قهوه درست کنید، باید بدانید که برای تهیه قهوه فرانسه در فرنچ پرس نسبت‌ها به صورت زیر است:
  یک فنجان آب جوش – دو قاشق غذاخوری (14 گرم) قهوه
  دو فنجان آب جوش – یک چهارم فنجان (28 گرم) قهوه
  چهار فنجان (یک لیتر) آب جوش – نصف فنجان (56 گرم) قهوه
  هشت فنجان (دو لیتر) آب جوش – یک فنجان (112 گرم) قهوه
 • دمای ایده‌آل آب برای تهیه قهوه فرانسه 200 درجه سانتی‌گراد است. دمای بیشتر از 200 درجه سانتی‌گراد باعث سوختن قهوه و خراب شدن مزه آن می‌شود. برای این که از این کار جلوگیری کنید، کتری را پس از جوشیدن آب از روی حرارت بردارید و 45-30 ثانیه صبر کنید. سپس، آب را به قهوه اضافه کنید.
 • حتماً همه قهوه را داخل یک لیوان یا ماگ خالی کنید؛ چون ماندن قهوه داخل فرنچ پرس باعث تلخ و خراب شدن مزه قهوه می‌شود. همینطور ممکن است دستگاه را خراب کند. می‌توانید باقی‌مانده قهوه را داخل یک لیوان دردار بریزید و داخل یخچال قرار دهید. بدین ترتیب، می‌توانید این قهوه خنک را با چند تکه یخ در ساعت‌های گرم روز نوش جان کنید.
 • حتما فرنچ پرس را به خوبی بشویید تا از ایجاد لایه‌های رسوبی کلسیم کربنات در آن جلوگیری کنید. این رسوبات به مرور زمان باعث کاهش کیفیت قهوه و خراب شدن مزه آن می‌شوند. برای تمیز کردن آن می‌توانید مخلوط آب داغ و سرکه سفید را به نسبت مساوی داخل آن بریزید. پس از چهار تا پنج دقیقه آن را خالی کرده و ظرف را آبکشی کنید.
 • اگر هم یک روز فرصت نکردید تا قهوه صبحگاهی‌تان را خودتان درست کنید، پیشنهاد می‌کنیم از قهوه‌های آماده سولاته کاله استفاده کنید. اسپرسو، کاپوچینو، کارامل ماکیاتو یا شاید هم اهل نوشیدن موکا باشید.

دیدگاه ها