طرز تهیه لبو با شیره انگور و رنگ و طعم فراموش نشدنی

طرز تهیه لبو با شیره انگور
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

یکی از صیفی‌جات زمستانی چغندر قند است که می‌توانید با آن لبو درست کنید و هم از رنگش لذت ببرید هم با اضافه کردن آن به سالاد یا تهیه ترشی با آن طعم‌های متفاوتی را خلق کنید. قبلا در کتاب کاله همه چیز درباره لبو و طرز تهیه لبو با نبات را مرور کرده بودیم و در ادامه طرز تهیه لبو با شیره انگور را بررسی خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه لبو با شیره انگور

  • لبو ۱ کیلو
  • آب به میزان لازم
  • شیره انگور به مقدار لازم

طرز تهیه لبو با شیره انگور

۱. شستن و آماده کردن چغندرها

شستن چغندر

اولین مرحله از طرز تهیه لبو با شیره انگور درست مثل طرز تهیه لبو با شکر این است که ابتدا ریشه و ساقه چغندر را بردارید. کثیفی سطح را بشویید. پوست خشن و ریشه‌های کوچک را بتراشید و به عبارتی چغندر را کاملا بشویید.

۲. پخت لبو با شیره انگور

پختن و گرفتن پوست لبو

اکنون چغندرها را داخل قابلمه بگذارید و به آن ۲ فنجان آب اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت متوسط زیاد به جوش بیاورید. حرارت را تا متوسط کم کنید، در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید چغندرها به مدت یک ساعت و نیم بجوشند تا کاملا بپزند و مایع بسیار کمی در قابلمه بماند.

در نهایت در قابلمه را بردارید و شیره انگور را اضافه کنید و بگذارید ۸ تا ۱۰ دقیقه دیگر بپزد تا مایع شربتی شود. در این مرحله حواستان باشد چون ممکن است لبو بسوزد.

فوت و فت تهیه و پخت لبو

طرز تهیه لبو با شیره انگور

تهیه و پخت لبو کار ساده‌ای است اما مزه‌دار کردن آن هم مهم است. بنابراین خوب است به نکات زیر هم در هنگام تهیه لبو دقت کنید.

روش‌های مختلف پخت لبو

چغندر را می‌توانید با روش‌های مختلف بپزید. مثلا علاوه بر پخت آن با آب می‌توانید آن را تنوری کنید. طرز تهیه لبو تنوری را می‎‌توانید در کتاب کاله مطالعه کنید. اما برای آشنایی با روش‌های مختلف پخت لبو هم می‌توانید مطلب پخت لبو را مطالعه کنید. البته می‌توانید لبو را با شیره خرما یا نبات هم تهیه کنید.

نحوه سرو و استفاده از لبو

لبو را هم می‌توانید به صورت تنها خرد کنید و برای سرماخوردگی میل کنید، هم می‌توانید با آن از ترشی گرفته تا اسموتی تهیه کنید.

نکات کلی برای خوش رنگ شدن لبو

یکی از نکات مهم در تهیه لبو این است که برای قرمز ماندن لبو هنگام پخت آن را به گونه‌ای بپزید که رنگ خوبی داشته باشد برای این کار اول از همه دقت داشته باشید که نباید پوست چغندر را قبل از پخت بگیرید. البته اضافه کردن مقداری سرکه هم به حفظ رنگ لبو در مرحله پخت کمک می‌کند.

دیدگاه ها