طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی در کمتر از یک ساعت

طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی
متوسط
6 الی 8 نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

ماکارونی یکی از غذاهای محبوب بین ما ایرانی‌هاست و به ندرت اتفاق می‌افتد کسی را پیدا کنید که آن را دوست نداشته باشد، یا آن را امتحان نکرده باشد. در ادامه می‌خواهیم طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی را در تکمیل روش پخت ماکارونی با سویا برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند بگوییم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی

 • ماکارونی یک بسته
 • پیاز (بزرگ) دو عدد
 • سویا ۲۵۰ گرم
 • سیب زمینی (بزرگ) دو عدد
 • قارچ ۱۰۰ گرم
 • فلفل دلمه‌ای (متوسط) یک عدد
 • رب گوجه فرنگی چهار قاشق غذاخوری
 • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • آویشن به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی

۱. آبکش کردن ماکارونی اولین مرحله از تهیه ماکارونی

آبکش کردن ماکارونی برای طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی

اولین مرحله از طرز تهیه ماکارونی با سیب زمینی نگینی و سویا، جوش آوردن آب برای پخت و آبکش کردن ماکارونی است. برای این کار، در یک قابلمه بزرگ تا نصف آب بریزید و یک قاشق پر نمک به آن اضافه کنید سپس روی اجاق بگذارید تا آب به جوش آید.

بعد از جوش آمدن آب، بسته ماکارونی خود را اضافه کنید و اجازه دهید ماکارونی به مدت ۵ تا ۷ دقیقه در آب بپزد. بعد از این‌که ماکارونی پخت، آن را آبکش کنید و سریعا رویش آب سرد بریزید تا نشاسته اضافه ماکارونی از آن خارج شده و ماکارونی‌ها به هم نچسبد. مایه ماکارونی شما آماده است. حالا نوبت تهیه مایه ماکارونی است.

چند نکته لازم برای آبکش کردن ماکارونی

 • اگر می‌خواهید از ماکارونی رشته‌ای استفاده کنید بهتر است هنگام جوش آمدن مقدار کمی روغن در حد چند قطره به آب و نمک در حال جوش اضافه کنید.
 • بعد از آبکش کردن ماکارونی حتما آن را با آب سرد بشورید تا لعاب یا همان نشاسته ماکارونی از آن جدا شود تا مواد مایه ماکارونی خوب جذب رشته‌های ماکارونی شود و ماکارونی‌تان خمیر نشود.

۲. تهیه مایه ماکارونی با سویا و سیب زمینی

طرز تهیه سس یا مایه ماکارونی ساده

دومین مرحله از طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی این است که مایه ماکارونی را آماده کنید. اولین کار این است که سویا را در آب گرم بگذارید تا به مدت ۲۰ دقیقه خوب خیس بخورد. برای این کار اول از همه دو عدد پیاز خود را خرد کنید و سپس در یک ماهیتابه مقداری روغن بریزید و پیازها را خوب تفت دهید تا طلایی شود. بعد از آن نوبت پوست کندن و نگینی خرد کردن سیب زمینی‌هاست. سیب زمینی‌های نگینی خرد شده را در ماهیتابه تمیز خوب چرب شده با روغن و خوب داغ شده بریزید و خوب تفت دهید.

دومین بخش از تهیه مایه ماکارونی اضافه کردن سویاها است. قبل از سرخ کردن سویا، ابتدا خوب آن را آبکشی کنید و آب اضافه آن را با دست بگیرید. سپس آن را در ماهیتابه‌ای که روغنش خوب داغ شده بریزید و خوب سرخ کنید. سپس پیاز سرخ شده را به همراه نمک و فلفل و دیگر ادویه‌های ماکارونی و زردچوبه اضافه کنید و خوب هم بزنید تا سویا خوب طعم بگیرد. بعد از آن فلفل دلمه‌ای ریز خرد شده را هم به مواد بالا اضافه کنید و تفت دهید.

بعد از آن سیب زمینی سرخ شده را به مایه بالا اضافه کنید و هم بزنید و سپس رب گوجه را بریزید و مجدد خوب هم بزنید تا خوب به خورد مواد برود. مایه ماکارونی شما آماده است.

چند نکته مهم در تهیه مایه ماکارونی

 • بعد از آبکشی سویا حتما آن را قبل از ریختن در ماهیتابه در دستتان مچال کنید تا آب اضافه‌اش به خوبی گرفته شود.
 • برای گرفتن طعم سویا می‌توانید بعد از سرخ شدنش مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید.

۳. دم کردن ماکارونی با سویا و سیب زمینی

دم کردن ماکارونی ساده

آخرین مرحله از تهیه ماکارونی دم کردن آن است. برای این کار ته قابلمه مدنظرتان را اندکی روغن بریزید و اجازه دهید خوب داغ شود. اگر دوست دارید ته آن ته دیگ سیب زمینی یا نان داشته باشید ابتدا سیب زمینی که حلقه کرده‌اید یا نان را بگذارید و سپس یک لایه از ماکارونی آبکش شده بریزید و رویش یه لایه از مایه ماکارونی و این کار را آنقدر تکرار کنید تا مایه و ماکارونی تمام شود. سپس روی در قابلمه خود دم کنی بگذارید و در قابلمه را ببندید و اجازه دهید به مدت ۴۵ دقیقه ماکارونی با حرارت کم بپزد.

ماکارونی شما بعد از آن آماده است. اکنون نوبت آن رسیده که ماکارونی را در ظرف سروتان بریزید و همراه با ترشی یا سالاد سرو کنید و لذت ببرید. نوش جان!

 چند نکته مهم برای دم کردن ماکارونی

 • برای این که ته دیگ بهتر و زیباتری داشته باشید اگر می‌خواهید سیب زمینی بگذارید حتما قطر سیب زمینی برش خرده‌تان نیم سانت باشد و حتی مقداری کنجد رویش بریزید.
 • اگر دوست دارید ماکارونی‌تان متنوع‌تر باشد می‌توانید به مواد آن مقداری ذرت پخته و قارچ هم اضافه کنید.
 • دوستداران ماکارونی می‌توانند در کنار ماکارونی با سویا و سیب زمینی، روش پخت ماکارونی با گوشت چرخ کرده و طرز تهیه ماکارونی مجلسی و رستورانی را هم در کتاب کاله مطالعه کنند.

فوت‌وفن‌های تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی

پختن ماکارونی با سویا در عین سادگی، نکاتی دارد که باید در زمان پخت به آنها دقت کنید در ادامه بخشی از این نکات و فوت‌وفن‌ها را مرور می‌کنیم.

اگر بعد از خواندن روش پخت ماکارونی با سویا دوست دارید روش‌های متفاوت پخت ماکارونی را امتحان کنید می‌توانید رسپی‌های زیر را هم بخوانید:

طرز تهیه ماکارونی با ته دیگ سیب زمینی

طرز تهیه سالاد ماکارونی ساده

طرز تهیه ماکارونی با مرغ

خوش طعم کردن سویا

پختن سویا و طعم‌دار کردن آن کار بسیار مهمی است. بنابراین خوب است در طرز تهیه ماکارونی با سویا و سیب زمینی حتما به جزئیات طعم‌دار کردن سویا آشنا باشید:

 • برای طعم‌دار کردن سویا می‌توانید به جای خیساندن آن در آب، آن را در شیر بخیسانید. یا حتی مخلوطی از شیر و آب تهیه کنید و سویا را در آن بریزید. خیس کردن سویا در شیر طعم خوبی به آن می‌دهد.
 • هر چقدر پیاز سرخ شده شما بیشتر باشد سویا شما خوش‌طعم‌تر خواهد شد.
 • برای طعم گرفتن سویا می‌توانید در زمان سرخ کردنش مقداری عصاره مرغ یا گوشت اضافه کنید.

خوش طعم کردن ماکارونی

ماکارونی به صورت عادی غذای خوشمزه‌ای است اما اگر می‌خواهید آن را خوشمزه‌تر و خوش‌طعم‌تر کنید می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید:

 • زعفران در همه غذاها معجزه می‌کند. اگر می‌خواهید ماکارونی با سویا شما خوشمزه‌تر و خوش‌طعم‌وعطر باشد می‌توانید در آخرین مرحله در زمان بار گذاشتن و دم کردن ماکارونی قبل از بستن در قابلمه، مقداری زعفران دم کرده رویش بریزید.
 • یکی دیگر از روش‌های خوش‌طعم کردن ماکارونی این است که به جای رب از پودر گوجه یا آب گوجه استفاده کنید.

دیدگاه ها