طرز تهیه مرغ ترش؛ غذای شمالی اصیل و خوشمزه

مرغ ترش شمالی
سخت
6 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
بیش 90دقیقه

مرغ ترش از آن غذاهای سنتی و اصیل شمالی است که طرز تهیه پیچیده‌ای ندارد و شما می‌توانید با دنبال کردن این مطلب در کتاب کاله با تمام فوت و فن‌هایپخت این خورشت محلی آشنا شوید. لذت چشیدن یک غذای شمالی خوشمزه را فقط با سفر کردن به این خطه نباید تجربه کرد. کافی است همین الان دست به کار شوید و با آماده کردن سور و سات این غذای لذیذ و خوش‌عطر آن را در منزل‌تان تهیه کنید. با طرز تهیه مرغ ترش شمالی همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه مرغ ترش شمالی

  • مرغچهار تکه
  • سبزی معطر (گشنیز، جعفری، برگ سیر، و سبزی های معطر شمالی: زلنگ، اناریجه، اوجی)300 گرم
  • پیاز کوچکدو عدد
  • سیر رنده شدهسه حبه
  • گردو آسیب شدهیک پیمانه
  • رب انارسه تا چهار قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه مرغ ترش شمالی

مرحله اول

نقطه اشتراک غذاهای شمالی مثل کدوپلو، خورشت اناربیج و یا همین مرغ ترشی که امروز قصد آموزش آن به شما را داریم ترکیب طعم‌های بی‌نظیر و فراموش نشدنی‌ای است که اشتهای هرکسی را تحریک می‌کند. برای تهیه یک وعده غذای  اصیل شمالی آماده‌اید؟ پس دست به کار شوید و ابتدا قبل از هر کاری تکه‌های مرغ را بعد از شست و شو داخل یک آبکش بریزید تا کاملا آب آن‌ها گرفته شود.

مرحله دوم

شما می‌توانید برای این خورشت از قسمت ران یا سینه مرغ به دلخواه انتخاب کنید. پس از اینکه آب مرغ‌ها کاملا گرفته شد سطح هر مرغ را به نمک و فلفل و زردچوبه آغشته کنید. سپس داخل یک قابلمه مقداری روغن بریزید و تکه‌های مرغ را داخل روغن با حرارت کم تفت دهید تا از خامی در آمده و طلایی شوند.

مرحله سوم

در این حین که مرغ داخل تابه در حال سرخ شدن است، سبزی‌های معطر خرد شده مثل گشنیز، جعفری، برگ سیر و سبزی‌های محلی مثل زلنگ، اوجی، اناریجه یا چوچاق، خالواش و ریحان را داخل یک تابه دیگر با مقداری روغن تفت دهید تا خوب سرخ شوند. ولی مراقب باشید تا سبزی را آنقدر تفت ندهید که تلخ شود.

مرحله چهارم

حالا پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و سیر را با رنده ریز رنده کنید. وقتی مرغ سرخ شد، آن را از تابه خارج کنید و پیاز‌های خرد شده را داخل همان روغن تفت دهید تا طلایی‌رنگ شوند. سپس سیر را اضافه کنید و بعد از کمی تفت دادن رب انار را اضافه کنید.

مرحله پنجم

بعد از کمی تفت دادن مواد داخل قابلمه گردوی آسیاب شده را اضافه کنید و بعد از همزدن و دوباره تفت دادن سبزی را که سرخ کردید، اضافه کنید. معمولا این مقدار رب انار برای این مقدار سبزی کافی است. اما می‌توانید بر حسب سلیقه‌تان رب انار بیشتری اضافه کنید.

مرحله ششم

حالا حدود سه پیمانه آب ترجیحا داغ به مایه مرغ ترش اضافه کرده و مرغ‌ها را هم داخل مایه قرار دهید. مقداری نمک و فلفل اضافه کنید و اجازه دهید تا برای نیم تا یک ساعت مرغ ترش حسابی روی حرارت بجوشد و جا افتاده و مزه‌دار شود. در این فاصله سراغ آماده کردن برنج کته بروید.

مرحله هفتم

بعد از این مدت خورش کاملا جا افتاده و آماده سرو است. حالا شما می‌توانید خورش محلی و خوشمزه مرغ ترش را در ظرفی مناسب بریزید و در کنار یک کاسه ترشی نازخاتون، ماست، زیتون پرورده، سالاد شیرازی یا هر دورچین دیگری که دوست دارید سرو  کرده و نوش جان کنید.

اگر این شیوه از طرز تهیه مرغ ترش را دوست داشتید می‌توانید طرز تهیه مرغ ترش گیلانی و طرز تهیه مرغ ترش تهرانی و طرز تهیه مرغ ترش با رب انار و گردو را هم مرور کنید.

مرغ ترش شمالی

دیدگاه ها