طرز تهیه پیراشکی دونات بازاری بدون فر و در فر

طرز تهیه پیراشکی دونات
آسان
۱۲ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

این روزها اصطلاح پیراشکی‌دونات را زیاد از زبان افراد مختلف می‌شنویم در صورتی که تفاوت بزرگی بین این دو وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت به نوع خمیر این خوراکی‌های خوشمزه برمی‌گردد. خمیر پیراشکی نوعی خمیر غذایی است که با سوسیس، سیب‌زمینی و گوشت و قارچ پر می‌شود. طرز تهیه پیراشکی گوشت و قارچ را در کتاب کاله می‌توانید بخوانید. در حالی که دونات این شیرینی خوشمزه با خمیر شیرینی آماده و با کرم مخصوص پر می‌شود. طرز تهیه پیراشکی کرم دار را هم در کتاب کاله بخوانید تا به تفاوت این دو خوب پی ببرید. ما در این‌جا به دلیل رایج بودن این اصصلاح از هر دوی آن استفاده کرده‌ایم تا طرز تهیه پیراشکی دونات را بدون فر و با فر برایتان توضیح دهیم.

مواد لازم برای تهیه پیراشکی دونات

 • آرد همه‌منظوره ۲۸۰ گرم
 • شکر ۱۰۰ گرم
 • شیر یک فنجان
 • تخم‌مرغ بزرگ یک عدد
 • باترمیلک ۳۶۰ می‌لیتر
 • بیکینگ‌پودر دو یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • نمک یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • وانیل یک و یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • کره بدون نمک دو قاشق غذاخوری
 • دارچین یک‌دوم قاشق چای خوری
 • جوزهندی یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • روغن نباتی دو قاشق غذاخوری

مواد لازم برای روی پیراشکی دونات

 • شکر دانه‌ریز ۱۰۰ گرم
 • دارچین یک قاشق غذاخوری
 • شکر ۱۸۰ گرم
 • شیر چهار قاشق چای‌خوری
 • وانیل یک‌دوم قاشق چای‌خوری

طرز تهیه پیراشکی دونات در فر

۱. مواد خشک را آماده کنید

مخلوط کردن مواد خشک در طرز تهیه پیراشکی دونات

در اولین مرحله از طرز تهیه پیراشکی دونات باید یک کاسه بزرگ انتخاب کنید تا در آن آرد، شکر، بیکینگ‌پودر، دارچین، نمک و جوزهندی را مخلوط کنید. کاسه را کنار بگذارید و به سراغ آماده کردن فر و قالب‌ها بروید. پس فر را در دمای ۲۱۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید و در دو تابه پخت پیراشکی شش‌تایی کمی آرد بپاشید. با این مواد و روش، پیراشکی کرم دار خانگی که در کتاب کاله آورده شده است را هم می‌‌توانید تهیه کنید.

۲. دیگر مواد را مخلوط کنید

مخلوط کردن باترمیلک، کره و تخم مرغ در طرز تهیه پیراشکی دونات

در دومین مرحله از طرز تهیه پیراشکی دونات نیاز است کاسه‌ای دیگر انتخاب کنید تا در آن باترمیلک، تخم‌مرغ، کره، روغن نباتی و وانیل را با یکدیگر مخلوط کنید. برای آماده کردن باترمیلک تنها کافی است در کتاب کاله باتر میلک چیست و چگونه در منزل آن را درست کنیم را بخوانید. مواد آماده‌شده را به مخلوط آرد اضافه کرده و تا یک‌دست شدن کامل هم بزنید. مراقب باشید مواد را زیاد با یکدیگر مخلوط نکنید که دونات‌هایتان سفت می‌شوند. مخلوط آماده‌شده را داخل یک کیسه زیپ‌دار بریزید. در صورتی که برای تهیه پیراشکی‌دونات عجله دارید می‌توانید در کتاب کاله طرز تهیه خمیر پیراشکی فوری را بخوانید.

نکته مهم: باترمیلک و تخم‌مرغ‌ها را قبل از استفاده به دمای محیط برسانید تا از بیش از حد مخلوط شدن خمیر جلوگیری به عمل آید و پختی یکنواخت داشته باشید.

۳. قالب‌ها را پر کنید

ریختن مایه پیراشکی در قالب

در ادامه طرز تهیه دونات‌های خوشمزه، یک‌چهارم از قالب‌های پیراشکی را از مایه خمیر پر کنید و چیزی بین ۸ تا ۱۰ دقیقه در فر از قبل گرم‌شده بگذارید. زمانی که پیراشکی‌ها حالت پفکی به خود گرفته و روی آن‌ها طلایی شد از فر بیرون بیاورید. پیراشکی دونات‌های پخته‌شده را روی قفسه توری فر بگذارید و زمان دهید که خنک شوند. در کتاب کاله طرز تهیه پیراشکی پفکی  برای دوست‌دارن پیراشکی توضیح داده شده است.

۴. پیراشکی دونات‌ها را تزئین کنید

تزئین پیراشکی دونات با ترافل های رنگی

در آخرین مرحله از طرز تهیه پیراشکی دونات نوبت به تزئین‌شان می‌رسد که از دو روش متفاوت می‌توانید استفاده کنید. در مرحله اول کاسه نسبتا بزرگی انتخاب کنید تا شکر دانه‌ریز و دارچین را در آن مخلوط کنید. بعد از آن‌که دونات‌ها از فر بیرون آمدند می‌توانید دانه‌دانه آن‌ها را در کاسه بغلتانید تا پیراشکی شکری داشته باشید. شما می‌توانید طرز تهیه پیراشکی شکری در منزل را در کتاب کاله خوانده و برای عزیزان‌تان آماده کنید. در روش دوم کاسه‌ای کوچک انتخاب تا شکر، شیر و وانیل را در آن مخلوط کنید. در ادامه دونات‌های خنک‌شده را در این مایه خوشمزه بغلتانید و روی توری خنک‌شده برگردانید. در صورت تمایل می‌توانید روی آن‌ها ترافل‌های رنگی بپاشید. شما حتی با خواندن طرز تهیه کرم پیراشکی می‌توانید داخل آن‌ها را هم پر کنید.

مواد لازم برای تهیه پیراشکی دونات بدون فر

 • مایه خمیر ۵۶ گرم
 • آب گرم یک‌چهارم فنجان
 • شیر ولرم یک و یک‌دوم فنجان
 • شکر سفید یک‌دوم فنجان
 • نمک یک قاشق چای‌خوری
 • تخم‌مرغ دو عدد
 • روغن قنادی یک‌سوم فنجان
 • روغن نباتی به مقدار لازم
 • آرد همه‌منظوره پنج فنجان
 • کره یک‌سوم فنجان
 • شکر دو پیمانه
 • وانیل یک‌ و یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • آب داغ چهار قاشق غذاخوری

طرز تهیه پیراشکی دونات بدون فر

۱. مخمر را آماده کنید

آماده کردن مخمر

در اولین مرحله از طرز تهیه پراشکی دونات نیاز است که مقدار مخمر گفته‌شده را در آب گرم بریزید و به آن اجازه دهید که بعد از پنج دقیقه کف کند. در ادامه کاسه‌ای بزرگ انتخاب کنید تا در آن مخلوط مخمر، شیر، شکر، نمک، تخم‌مرغ، روغن قنادی و دو پیمانه از آرد را با سرعت کم با یکدیگر مخلوط کنید. باقی‌مانده خمیر را هربار به اندازه یک‌دوم فنجان به آن اضافه کنید تا زمانی که دیگر خمیر به کاسه نچسبد. آن را حدود پنج دقیقه ورز دهید تا حسابی کش‌دار شود. در ادامه خمیر را در کاسه‌ای از قبل چرب‌شده بگذارید و روی آن را کامل با بارچه بپوشانید. برای آن‌که حجم خمیرتان دو برابر شود ظرف را در جایی گرم قرار دهید. خمیرتان زمانی آماده است که با دست زدن به آن، فرورفتگی در آن شکل بگیرد. دستور دیگری با عنوان طرز تهیه خمیر پیراشکی با خمیر مایه را در کتاب کاله می‌توانید بخوانید.

۲. پیراشکی دونات ها را قالب بزنید

قالب زدن دونات در طرز تهیه پیراشکی دونات

در دومین مرحله از طرز تهیه پیراشکی‌دونات‌ها سطح کارتان را آردپاشی کنید و خمیر را روی آن باز کنید. با کمک کاتر مخصوص دونات به تعداد دلخواه آن‌ها را قالب بزنید. با بیرون آمدن دونات‌ها از قالب، دوباره روی آن‌ها را بپوشانید تا حجم‌شان دو برابر شود. طرز تهیه پیراشکی بازاری را برای میهمانی‌هایتان حتما در اولویت قرار دهید.

۳. لعاب روی پیراشکی را آماده کنید

آماده کردن لعاب پیراشکی در طرز تهیه پیراشکی دونات

حال نوبت آن است که کره را در قابلمه‌ای با حرارت متوسط آب کنید. شکر و وانیل را به قابلمه اضافه و تا یک‌‌دست شدن‌شان خوب هم بزنید. قابلمه را از روی حرارت برداشته و هر بار یک قاشق غذاخوری آب داغ به آن اضافه کنید. مراقب باشید که لعاب‌ پیراشکی‌تان آبکی نشود.

۴. پیراشکی دونات‌ها را سرخ کنید

سرخ کردن پیراشکی دونات در روغن

در آخرین مرحله نوبت به سرخ کردن دونات می‌رسد. تابه‌ای گود انتخاب کرده و روغن را گرم کنید. دمای روغن باید حدود ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد باشد. دونات‌ها را با کمک یک کفگیر داخل روغن بیاندازید. با روی سطح آمدن دونات‌‌، آن را برگردانده تا آن طرفش سرخ شود. زمانی که هر دو طرف دونات‌ها قهوه‌ای طلایی شدند از روغن خارج کنید و روی یک توری سیمی بگذارید. با این کار روغن اضافه‌اش گرفته خواهد شد. قبل از آن‌که دونات‌ها خنک شوند آن‌ها را در لعاب تهیه‌شده بغلتانید و دوباره روی توری قرار دهید.

دستور تهیه پیراشکی دونات های خوشمزه
دونات‌های رنگارنگ و خوشمزه برای سرو در تولدهای کودکان بهترین گزینه است.

نکات تکمیلی برای تهیه پیراشکی دونات

پیراشکی یا همان دونات آماده‌شده با خمیر شیرینی برای سرو در میهمانی‌ها و تولدها بسیار مناسب هستند. برای پختی آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر در ادامه در قالب چند پرسش و پاسخ کوتاه به نکاتی اشاره کرده‌ایم که لذت پخت آن را برایتان دوبرابر می‌کند.

با چه روش‌های دیگری می‌توان خمیر پیراشکی و دونات را آماده کرد؟

خمیر پیراشکی و دونات به روش‌های متعددی آماده می‌شوند اما استفاده از خمیرمایه در تهیه آن بسیار رایج است. با این‌‌حال شما در طرز تهیه خمیر پیراشکی برای شام از خمیر نانوایی هم می‌توانید استفاده کنید. طرز تهیه پیراشکی با خمیر نانوایی را می‌توانید امتحان کنید اما اگر پیراشکی را با روشی خانگی خواستید تهیه کنید، خمیر پیراشکی و طرز تهیه آن را در کتاب کاله بخوانید.

برای افراد دارای رژیم چه نوع پیراشکی مناسب است؟

پیراشکی دونات بدون گلوتن

پیراشکی دونات‌های پخته‌شده در فر کالری کمتری نسبت به پیراشکی‌های سرخ شده در روغن دارند چرا که روغن و چربی اضافه‌ای ندارند. پس این افراد با خیال راحت می‌توانند این نوع پیراشکی‌های پخته‌شده را در میان‌وعده‌ها مصرف کنند. از سویی دیگر در طرز تهیه پیراشکی‌دونات‌ها به جای آرد همه‌منظوره، آرد بدون گلوتن و شیر گیاهی یا کم‌چرب استفاده کنید. طرز تهیه پیراشکی بدون گلوتن را در کتاب کاله بخوانید.

دونات‌‌های آماده‌شده را تا چند روز می‌توان نگه داشت؟

با قرار دادن دونات‌ها در یک ظرف در‌بسته آن‌ها را برای ۴۸ ساعت در دمای اتاق و یک هفته در یخچال می‌توانید نگه دارید. برای نگه‌داری طولانی‌مدت هم باید آن‌ها را در یک کیسه زیپ‌دار گذاشته و با گرفتن هوای اضافه‌اش به مدت شش ماه در فریزر قرار دهید. قبل از مصرف پیراشکی‌ها باید چند دقیقه در مایکروویو بمانند تا یخ‌زدایی شوند.

در طرز تهیه پیراشکی دونات از چه روش‌هایی برای تزئین آن‌ها می‌توان استفاده کرد؟

برای تزئین پیراشکی‌ها روش‌های بسیاری وجود دارد، به عنوان مثال می‌توانید دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو به لعاب‌تان اضافه کنید و با تهیه یک گاناش ساده روی آن‌ها را تزیین کنید. با این‌حال طرز تهیه گاناش شکلاتی کامل در کتاب کاله توضیح داده شده است. راه دیگر آن است که روی دونات‌ها پودر قند، پوست لیمو یا آجیل خردشده بریزید.

دیدگاه ها