طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر با پف مناسب همراه با ویدیو

کیک اسفنجی بدون فر
آسان
8 نفر
آماده سازی
30 تا 60 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر هم امکان‌پذیر است، حتی می‌تواند با همان پف و خوشمزگی کیک اسفنجی در فر باشد. اگر برایتان سوال شده است که این کیک چطور درست می‌شود، در این دستور تهیه به آن پرداخته‌ایم.

برای شمایی که عاشق پخت کیک و دسر هستید، احتمالا تنها چیزی که می‌تواند مانع شما شود تا مقدمات یک کیک خوشمزه را فراهم کنید، نداشتن وسایل و امکانات مخصوص شیرینی‌پزی به خصوص نداشتن فر است.

اما در این دستور تهیه، ما محدودیت‌ها را دور زده‌ایم تا بهانه‌ای برای لذت نبردن از لحظه‌های خوشمزه تهیه کیک و دسر را نداشته باشید. معمولا همه این طرز تفکر را دارند که برای تهیه یک کیک پف‌دار و خوشمزه باید به حرفه‌ای‌ترین لوازم کیک‌‌پزی و فر دسترسی داشته باشند اما ما امروز اینجا هستیم تا خلاف این نظر را با کمک شما به اثبات برسانیم.

بله شاید شما برای تهیه کیک ردولوت یا کیک سیب و دارچین به فر و لوازم قنادی حرفه‌ای نیاز داشته باشید اما با طرز تهیه این کیک اسفنجی بدون فر و لوازم پیچیده و حرفه‌ای می‌توانید یک کیک خوشمزه و پف‌دار تهیه کنید.

این دستور تهیه به خصوص برای خانه‌های مجردی که معمولا لوازم منزل و آشپزخانه‌شان کامل نیست یا برای ساکنان خوابگاه که تنها امکانات تهیه دسر یک قابلمه و تابه است، بسیار مناسب است.

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی بدون فر

 • سفیده تخم‌مرغ چهار عدد
 • زرده تخم‌مرغ چهار عدد
 • شکر سفید معمولی یک پیمانه
 • وانیل یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • شیر پر چرب کاله خرید آنلاین یک پیمانه
 • روغن مایع دوسوم پیمانه
 • نمک یک‌هشتم قاشق چای‌خوری
 • آرد سفید دو پیمانه
 • بیکینگ پودر دو قاشق چای‌خوری

طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر

مرحله اول

برای شروع ابتدا سفیده‌های تخم مرغ را داخل یک کاسه ریخته و با همزن برقی بزنید تا خوب پف کند. اگر ظرف را برگرداندید و سفیده ته کاسه تکان نخورد، یعنی میزان همزدن کافی بوده و سفیده تخم‌مرغ شما آماده است.

مرحله دوم

سپس، زرده‌های تخم مرغ را داخل یک کاسه دیگر بریزید. شکر و وانیل مایع را به زرده‌ها اضافه کرده و با همزن برقی بزنید تا یکدست و نرم شوند. حالا شیر، روغن مایع و نمک را اضافه کنید.

مرحله سوم

آرد را طی دو مرحله به مایه کیک اضافه کنید. با همزن دستی مواد را هم بزنید و بعد بیکینگ پودر را اضافه کنید. در ادامه، سفیده تخم مرغ را طی سه مرحله همزمان با هم زدن به مایه کیک اضافه کنید.

مرحله چهارم

بعد از این که مایه کیک را خوب هم زدید، ته قالب کیک را کمی چرب کنید و یک عدد کاغذ چرب نسوز کف آن قرار دهید. مایه کیک را داخل قالب بریزید. یک قابلمه که از قالب کیک بزرگ‌تر است را روی حرارت قرار دهید. دور در قابلمه را دم‌کنی بپیچید و روی حرارت قرار دهید تا قابلمه گرم شود.

مرحله پنجم

بعد از این که قابلمه گرم شد، یک پایه فلزی را ته قابلمه قرار دهید و قالب را روی پایه بگذارید. بعد از 60 تا 90 دقیقه کیک اسفنجی شما آماده است. در قابلمه را بردارید. قالب را برگردانید و کاغذ نسوز را از دورتا دور کیک و روی کیک جدا کنید. کیک اسفنجی شما آماده است، نوش جان!

نکات طرز تهیه کیک اسفنجی بدون فر

 • پس از قرار دادن قالب کیک داخل قابلمه در آن را ببندید و به هیچ عنوان تا پایان وقت آماده شدن کیک در آن را برندارید چرا که با این کار ممکن است کیک شما خوب پف نکند.
 • همانطور که می‌دانید کیک اسفنجی پایه اصلی بسیاری از کیک‌ها مثل کیک شارلوت، کیک تولد است. هم‌چنین برای تهیه خیلی دسرها مثل دسرهای میوه‌ای با لایه کیک و بستنی استفاده می‌شود. بنابراین چه خوب که طرز تهیه آن را به این سادگی یاد بگیریم.

دیدگاه ها

  1. زهرای عزیز برای اینکه کیک اسفنجی پف‌دار داشته باشید بهتره آردتون رو دوبار الک کنید. تاریخ انقضای بیکینگ پودری که مصرف می‌کنید رو چک کنید تا مبادا تموم شده باشه؛ شیر رو بهتره قبل از مصرف برای ده دقیقه بیرون از یخچال قرار بدید تا با محیط هم‌دما بشه. برای پخت از یک قابلمه بزرگ‌تر استفاده کنید و در قابلمه را با دم کنی بپوشانید و به هیچ وجه تا یکساعت در قابلمه را برندارید.

 1. سلام من این کیک را درست کردم ولی خیلی پف نکرد چه کار کنم تا خوب پف کنه؟

  1. زهرای عزیز برای اینکه کیک اسفنجی پف‌دار داشته باشید بهتره آردتون رو دوبار الک کنید. تاریخ انقضای بیکینگ پودری که مصرف می‌کنید رو چک کنید تا مبادا تموم شده باشه؛ شیر رو بهتره قبل از مصرف برای ده دقیقه بیرون از یخچال قرار بدید تا با محیط هم‌دما بشه. برای پخت از یک قابلمه بزرگ‌تر استفاده کنید و در قابلمه را با دم کنی بپوشانید و به هیچ وجه تا یکساعت در قابلمه را برندارید.

  1. زهرای عزیز سلام؛
   بله شما می‌تونید به جای عصاره وانیل از پودر وانیل هم استفاده کنید.