طرز تهیه پیراشکی لقمه ای بازاری در منزل

طرز تهیه پیراشکی لقمه ای
متوسط
۳۰ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
60 تا 90 دقیقه

پیراشکی خوراکی است که کودکان بسیار به آن علاقه‌مند هستند. بسیاری از بزرگترها پیراشکی لقمه‌ای را به عنوان یک میان‌وعده خوشمزه برای کودکان‌شان درست می‌کنند. با توجه به کاربردی و راحت بودن دستور این میان‌وعده، در مطالب قبلی طرز تهیه پیراشکی شکری در منزل را گفته‌ایم حال نوبت آن است که طرز تهیه پیراشکی لقمه ای را به روش بازاری برایتان بگوییم. با این روش به راحتی در منزل آن را درست کنید.

مواد لازم برای تهیه پیراشکی لقمه ای

 • آرد نانوایی ۲ فنجان
 • آرد همه‌منظوره ۲ فنجان
 • شکر یک‌دوم فنجان
 • کره نرم‌شده شش‌ونیم قاشق غذاخوری
 • مخمر ۷ گرم
 • شیر ولرم یک‌دوم فنجان
 • تخم‌مرغ بزرگ ۳ عدد
 • وانیل ۱ قاشق چای‌خوری
 • نمک به مقدار لازم
 • پودرقند یک‌دوم فنجان
 • روغن نباتی برای سرخ کردن به مقدار لازم

طرز تهیه پیراشکی لقمه ای

۱. مواد را مخلوط کنید

مخلوط کردن مواد اولیه در طرز تهیه پیراشکی لقمه ای

در اولین مرحله از طرز تهیه پیراشکی لقمه ای نیاز است که کاسه‌ای مناسب انتخاب کنید تا در آن آرد، شکر و خمیرمایه را مخلوط کنید. بهتر است از دستان خود برای مخلوط کردن آن‌ها استفاده کنید. کره‌ خردشده را که به دمای محیط رسیده‌ است را به صورت مساوی به کاسه اضافه کنید. در ادامه شیر، تخم‌مرغ، وانیل و نمک را داخل ظرف ریخته و با سرعت کم حدود ۱۰ دقیقه ورز دهید. دقت داشته باشید که خمیرتان باید نرم، صاف و کمی چسبنده باشد.

۲. خمیر را ورز دهید

ورز دادن خمیر در تهیه پیراشکی لقمه ای

در دومین مرحله از طرز تهیه پیراشکی لقمه ای، خمیر ورز داده شده را روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید. مجدد کمی آن را با دستان خود محکم ورز داده و به شکل یک توپ در بیاورید. مراقب باشید در این کار زیاده‌روی نکنید. در ادامه یک کاسه مناسب انتخاب و داخل آن را با کمی روغن چرب کنید. خمیر را داخل آن گذاشته و روی آن را با پلاستیک بپوشانید. دو تا سه ساعت باید صبر کنید تا خمیر حسابی ور بیاید. با این خمیر به راحتی برای میهمانی‌هایتان می‌توانید طرز تهیه پیراشکی پفکی را هم امتحان کنید.

۳. خمیر را پهن کنید

نحوه کاتر زذدن خمیر پیراشکی در تهیه پیراشکی لقمه ای

بعد از گذشت سه ساعت خمیر را بیرون آورده و روی یک سطح صاف و تمیز بگذارید. مجدد آن را برای دو تا سه بار ورز دهید سپس آن را کامل پهن کنید تا به ضخامت ۱.۵ سانتی‌متری برسد. با کمک یک کاتر گرد چهار سانتی‌متری دایره‌های کوچکی از خمیر بیرون بیاورید. برای برش وسط پیراشکی‌ها از نی میلک‌شیک می‌توانید استفاده کنید. مجدد خمیرها را باز کرده و با اضافه‌های آن دوباره یک توپ کوچک درست کنید. این حرکت را آن‌قدر تکرار کنید تا خمیر تمام شود. روی آن‌ها را با یک نایلون بپوشانید و اجازه دهید یک ساعت استراحت کند تا در اصطلاح ور آمده و خوب پف کند. طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی را برای کودکان‌تان امتحان کنید.

۴. پیراشکی‌ها را سرخ کنید

سرخ کردن پیراشکی در طرز تهیه پیراشکی های لقمه ای

حال در ادامه طرز تهیه پیراشکی لقمه ای نوبت به سرخ کردن آن‌ها می‌رسد. تابه‌ای پهن و با عمق کم انتخاب کرده و به میزان لازم در آن روغن بریزید. برای سرخ کردن این تعداد از پیراشکی‌ها نیاز است که عمق تابه‌تان به گونه‌ای باشد که حدود هشت سانتی‌متر روغن در آن جای بگیرد. حرارت را زیاد کنید تا روغن داغ شود. یکی از پیراشکی‌ها را داخل روغن بیاندازید تا سرخ شود بعد از سرخ شدن آن را با چنگال باز کنید تا از پخت آن مطمئن شوید. سپس حرارت را تنظیم کرده و آن‌ها را چندتایی داخل روغن سرخ کنید. کردن هر طرف دو تا سه دقیقه سرخ زمان می‌برد. بعد از سرخ کردن آن‌ها را برداشته و روی یک حوله یا توری بگذارید تا روغن اضافه‌شان گرفته شود. اگر دوست دارید پخت پیراشکی‌های دیگری را هم امتحان کنید، می‌توانید طرز تهیه پیراشکی با خمیر مایه را هم در کتاب کاله بخوانید.

۵. پیراشکی‌ها را در شکر بغلتانید

نحوه غلتاندن پیراشکی های لقمه ای در شکر

حال در آخرین مرحله از طرز تهیه پیراشکی لقمه ای ، پیراشکی‌های گرم را داخل شکر بغلتانید یا روی آن‌ها پودرقند بپاشید. آن‌ها را در ظرف مورد‌نظر بچینید و روی آن‌ها را با سس شکلاتی یا خامه شکلاتی تزئین کنید. در کتاب کاله به راحتی می‌توانید طرز تهیه سس شکلاتی برای روی کیک و طرز تهیه خامه شکلاتی برای روکش کیک را بخوانید.

دستور تهیه پیراشکی لقمه ای
پیراشکی لقمه‌ای را به راحتی در منزل برای میان وعده‌های فرزندان‌تان درست کنید.

نکات تکمیلی برای پخت بهتر پیراشکی لقمه ای

پیراشکی یا همان دونات‌های کوچک را به راحتی در منزل می‌توانید آماده کنید اما اگر به دنبال طعم و شکل بازاری آن هستید، بهتر است علاوه بر طرز تهیه گفته شده در بالا، نکات زیر را هم رعایت کنید.

پیراشکی‌‌ها را با چه روشی در منزل می‌توان آماده کرد؟

پخت پیراشکی دونات های لقمه ای در فر

پیراشکی های لقمه‌ای را در منزل هم می‌توانید در روغن سرخ کرده و هم آن را در فر بپزید. ناگفته نماند که از توستر هم می‌توانید برای تهیه آن‌‌ها استفاده کنید. در مطلب طرز تهیه پیراشکی دونات بازاری می‌توانید روش پخت آن در فر و بدون فر را بخوانید.

آیا همه پیراشکی‌ها را باید در یک روز سرخ کرد؟

خیر. همیشه برای تهیه پیراشکی‌های لقمه‌ای این نکته را در نظر داشته باشید که کار با خمیر تازه راحت‌تر از کار با خمیر سفت‌شده است. با این‌حال برای پف بهتر پیراشکی‌ها و تسریع در کارتان می‌توانید خمیر را برای ۲ ساعت در یخچال بگذارید. طرز تهیه خمیر پیراشکی فوری گفته‌شده در کتاب کاله را هم می‌توانید برای درست کردن انواع پیراشکی‌ها به کار بگیرید.

خمیر را به چه صورتی باید باز کرد؟

فرقی نمی‌کند شما این خمیر را برای دونات آماده می‌کنید یا پیراشکی، بهتر است برای باز کردن آن از یکی از دو راه زیر استفاده کنید:

 1. خمیر را پهن کنید و دو سر وردنه را روی آن به سمت جلو و عقب بچرخانید، سپس آن را ۹۰ درجه بچرخانید. این عمل را تکرار کنید تا خمیر به قطر سه سانتی‌متر برسد.
 2. در این روش از دست راست برای باز کردن خمیر و از دست چپ برای چرخاندن خمیر استفاده می‌کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که وردنه‌ای که در دست راست‌تان قرار دارد، هرگز نباید از سطح خمیر بلند شود.

داخل پیراشکی‌‌ها را با چه می‌توان پر کرد؟

پر کردن پیراشکی های لقمه ای با کرم‌های مخصوص

پیراشکی را با چیزهای مختلفی می‌توان پر کرد اما برای خوشمزه‌تر شدن آن، داخلش را می‌توانید با کر‌م مخصوص پر کنید. کرم مخصوص پیراشکی با خامه قنادی، نشاسته ذرت و زرده تخم‌مرغ تهیه می‌شود که در کتاب کاله به راحتی می‌توانید طرز تهیه کرم پیراشکی، طرز تهیه پیراشکی کرم دار و طرز تهیه خامه کیک را بخوانید تا به آسانی در منزل درست کنید.

آیا خمیر این پیراشکی بدون خمیرمایه را هم می‌توان درست کرد؟

بله. شما برای تهیه خمیر و پیراشکی حتما نباید از خمیر مایه یا آرد نانوایی استفاده کنید تنها کافی است در منزل کمی آرد دسفید داشته باشید. در کتاب کاله طرز تهیه دونات بدون خمیر مایه و با آر سفید را توضیح داده‌ایم، آن را هم امتحان کنید.

نگه‌داری پیراشکی‌ها به چه صورت است؟

برای نگه‌داری پیراشکی‌های کوچک در فریزر بهتر است لعاب شکری را روی‌شان نریزید و نیم ساعت قبل از سرو آن‌ها را با لعاب طعم‌دار کنید. آن‌ها را بدون لعاب تا ۲ ماه می‌توانید در فریزر بگذارید. پس حواستان باشد که مدت زمانی که می‌توانید پیراشکی را در فضای اتاق و یک ظرف در بسته نگه‌داری کنید فقط دو روز است.

دیدگاه ها