طرز تهیه کیک یزدی در توستر با پف عالی و طعم بازاری

طرز تهیه کیک یزدی با توستر
آسان
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

کیک یزدی که طعم و مزه آن به شهر خشتی یزد برمی‌گردد نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورها هم توجه افراد را به خود جلب کرده است. این کاپ‌کیک‌های خوشمزه به روش‌های مختلفی در شهرهای ایران تهیه می‌شود اما اگر به دنبال بافت و طعم سنتی آن هستید حتما طرز تهیه کیک یزدی با شیر را در مطالب قبلی ما بخوانید. راحتی این دستور علاوه بر مواد اولیه‌اش پخت آن در فر، قابلمه و توستر است که ما در این‌جا طرز تهیه کیک یزدی در توستر را برایتان خواهیم گفت. با ما همراه باشد.

مواد لازم برای تهیه کیک یزدی

 • آرد دو لیوان و نصف
 • شکر یک لیوان
 • ماست غلیظ یک لیوان
 • روغن مایع یک لیوان
 • تخم‌مرغ سه عدد
 • گلاب سه قاشق غذاخوری
 • پودرهل یک قاشق چای‌خوری
 • بیکینگ‌پودر یک قاشق غذاخوری
 • عسل یک قاشق غذاخوری
 • جوش‌شیرین یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • کنجد به مقدار لازم

طرز تهیه کیک یزدی در توستر

۱. تخم‌مرغ و شکر را مخلوط کنید

مخلوط کردن تخم مرغ و شکر برای تهیه کیک یزدی

آماده کردن مواد اولیه یک ساعت قبل از انجام طرز تهیه کیک یزدی مهم‌ترین کاری است که باید آن را انجام دهید. با این کار موادی مانند تخم‌مرغ و ماست به دمای محیط می‌رسند و بهتر عمل می‌کنند. حال ظرف مناسبی انتخاب کنید تا تخم‌مرغ‌ها و شکر را در آن بریزید. مواد را با هم‌زن برقی پنج دقیقه کامل بزنید. بعد از پنج دقیقه زدن باید کش‌دار و به رنگ کرمی دربیایند. طرز تهیه کیک یزدی با ماست را با این روش هم می‌توانید امتحان کنید.

۲. روغن مایع را اضافه کنید

اضافه کردن روغن مایع به مخلوط در تهیه کیک یزدی

بعد از آماده کردن مخلوط تخم‌مرغ و شکر، در ادامه طرز تهیه کیک یزدی در توستر نوبت به روغن مایع می‌رسد. آن را اضافه کرده و کمی هم بزنید. در این‌جا مواد باید کامل یک‌دست شده باشند. در ظرفی جداگانه ماست و جوش‌شیرین را با یکدیگر مخلوط کنید. ظرف را کنار بگذارید. مراحل را طبق دستور پیش ببرید تا مشکلی پیش نیاید. طرز تهیه کیک اسفنجی با ماست هم مراحلی مشابه این دستور دارد، آن را هم حتما امتحان کنید.

۳. مخلوط ماست و جوش‌شیرین را اضافه کنید

در ادامه طرز تهیه کیک یزدی با توستر مخلوط ماست و جوش‌شیرین را به ظرف تخم‌مرغ و شکر اضافه کنید. برای یک‌دست شدن مواد نیاز است که آن‌ها را برای یک ساعت با هم‌زن خوب بزنید. حال پودر هل، گلاب و عسل را هم اضافه کنید. ترکیب را برای یک دقیقه مجدد با هم‌زن بزنید. عسل علاوه بر طعم، رنگ کاپ‌کیک‌ها را هم خوش‌رنگ‌تر می‌کند. با وجود توستر به راحتی طرز تهیه نون خامه ای را هم می‌توانید امتحان کنید.

۳. توستر را آماده کنید

آماده کردن توستر برای پخت کیک یزدی

در این مرحله از طرز تهیه کیک یزدی به سراغ توستر بروید و دو المنت بالا و پایین آن را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. سینی خود توستر را در پایین‌ترین طبقه و توری توستر را در طبقه وسط بگذارید. ۱۵ دقیقه زمان دهید تا توستر برای پخت کیک‌ها گرم شود. تا گرم شدن توستر، آرد و بیکینگ‌پودر را با یکدیگر مخلوط کنید. قبل از اضافه کردن آرد به دیگر مواد، آن را سه بار الک کنید تا حباب‌های اضافه آن گرفته شود. با اضافه کردن مقداری پودرکاکائو به مواد به راحتی می‌توانید کیک کاکائوی اسفنجی داشته باشید.

۴. مایه کیک را داخل قالب بریزید

ریختن مایه کیک یزدی در قالب

در این مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با توستر ، آرد را روی مخلوط الک کرده و با دست دیگر به آرامی آن را هم بزنید. مواد باید کامل یک‌دست باشند پس آن را به آرامی و دورانی هم بزنید. برای راحتی کار خود می‌توانید خمیر را به آرامی در قیف پلاستیکی بریزید. کپسول‌های مخصوص کیک یزدی را داخل مافین‌ها قرار دهید. اگر از کپسول استفاده نمی‌کنید بهتر است کمی داخل قالب را چرب کنید اما دور قالب را زیاد روغن نزنید که کیفیت کیک‌ها پایین می‌آید. سپس به آرامی مافین‌ها را تا نیمه پر کنید و روی آن‌ها کمی کنجد بپاشید. از آن‌جا که کیک یزدی هنگام پخت بسیار پف می‌کند پس تنها سه‌چهارم مافین‌ها را پر کنید. طرز تهیه کیک اسفنجی بدون هم‌زن برقی و فر را هم در برنامه‌تان بگذارید تا امتحانش کنید.

۵. قالب را داخل توستر بگذارید

پخت کیک یزدی در توستر

در آخرین مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با توستر سینی کاپ‌کیک‌ها را روی توری گذاشته و المنت بالایی آن را خاموش کنید. برای پخت کیک‌ها نیاز است که دمای توستر در ۱۰ دقیقه اول روی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد باشد و بعد از ۱۰ دقیقه روی ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد گذاشته شود. چیزی حدود ۳۵ دقیقه طول می‌کشد تا کیک‌ها پخته و روی آن‌ها طلایی شود. در این مدت در توستر را باز و بسته نکنید که پف کیک‌‌ها از بین می‌رود. این پخت دو مرحله‌ای منجر به تَرَک‌های زیبایی روی آن‌ها می‌شود. کیک‌ها را از قالب خارج کرده و اجازه دهید که خنک شوند. دقت داشته باشید هنگامی که کیک‌ها داغ هستند آن‌ها را روی هم نچینید که بافت خمیری پیدا می‌کنند. برای تزئین کیک‌های می‌توانید از سس شکلاتی، گل محمدی و خلال پسته کمک بگیرید.

نکات تکمیلی تهیه کیک یزدی

کیک یزدی به دلیل شباهت مواد اولیه‌اش به کیک اسفنجی در منزل به راحتی آماده می‌شود اما بهتر است نکاتی را برای پخت آن رعایت کنید. در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دلیل پف نکردن کیک‌ ها

مهم‌ترین دلیل پف نکردن کاپ‌کیک‌ها استفاده بیش از حد از روغن در خمیر و چرب کردن قالب‌ها است که کیفیت آن را تا حدممکن پایین می‌آورد. دلیل دیگر آن‌که دمای توستر در پخت دومرحله‌ای اشتباه تنظیم شده است. از سویی باز و بسته کردن در توستر هم هنگام پخت می‌تواند یکی دیگر از دلایل پف نکردن کیک یزدی باشد. برای تهیه کیک اسفنجی با مواد کیک یزدی می‌‌توانید دستور کیک اسفنجی ساده را با تمام فوت‌و‌فو‌هایش بخوانید.

پخت کیک یزدی بدون تخم مرغ

برای پخت این کیک خوشمزه به جای تخم‌مرغ می‌توانید آب ولرم را جایگزین و دو قاشق عسل به مخلوط اضافه کنید. برای تهیه آن می‌توانید طرز تهیه کیک یزدی با آب ساده و خوشمزه را در کتاب کاله بخوانید.

روش‌های دیگر پخت کیک یزدی

مواد لازم و روش تهیه کیک یزدی بسیار شبیه کیک اسفنجی است پس به راحتی می‌توانید با همین مواد کیک دورنگ شکلاتی و ساده و طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی خیس را امتحان کنید. فر و توستر تنها روش پخت کیک یزدی نیست و شما پخت آن را در قابلمه هم می‌توانید امتحان کنید.

سفت نشدن کیک

تخم‌مرغ‌ها را با توجه به تعداد گفته‌شده در دستور استفاده کنید. از سویی دیگر استفاده بیش از حد از شیرین‌کننده‌ها مانند شکر، بافت کیک یزدی را سفت می‌کند. کیک‌ها نباید خیلی در توستر بمانند. با طولانی‌تر شدن زمان پخت، رطوبت خود را از دست می‌دهند و بافت‌شان خشک می‌شود. بهتر است فوت و فن های پخت کیک را در طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر بخوانید.

دیدگاه ها