طرز تهیه کیک هندوانه با پنج دستور ویژه خانگی برای شب یلدا

طرز تهیه کیک هندوانه
متوسط
۱۲ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
30 تا 60 دقیقه

شب یلدا که بلندترین شب سال شناخته می‌شود بهانه‌ای دست افراد می‌دهد تا یک‌دقیقه قدر با هم بودن را بیشتر بدانند. به رسم گذشته افراد در کنار کرسی مادر بزرگ جمع می‌شوند تا به تفاّل پدربزرگ گوش دهند. خوراکی‌های مختلفی مانند شیرینی بهشتی، شیرینی پنجره‌ای، آجیل، میوه و دیگر تنقلات برای این شب طولانی تدارک می‌بینند. افراد برای زیباتر شدن این شب ویژه، خوراکی‌ها، میوه‌ها، شیرینی و کیک خود را به اشکال مختلف تهیه و تزئین می‌کنند. در این مطلب برای شما طرز تهیه کیک هندوانه را با پنج دستور خانگی برایتان آورده‌ایم تا هر کدام را که راحت‌تر بودید برای شب یلدایتان درست کنید.

مواد لازم برای تهیه کیک هندوانه ای در فر

 • آرد دو فنجان
 • شکر یک و یک‌چهارم فنجان
 • پودر خمیرمایه یک قاشق غذاخوری
 • نمک یک قاشق چای‌خوری
 • کره یک‌دوم فنجان
 • آب هندوانه یک فنجان
 • عصاره توت‌فرنگی یک قاشق چای‌خوری
 • تخم‌مرغ دو عدد
 • رنگ خوراکی قرمز یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • شکلات چیپسی یک و‌یک‌دوم فنجان

طرز تهیه کیک هندوانه ای در فر

۱. فر و قالب کیک را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه نیاز است که مواد لازم را آماده کنید تا به دمای محیط برسند. فر را با دمای ۱۷۶ درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. سپس دو قالب گرد ۲۰ سانتی‌متری را با کمی روغن چرب کنید و درون آن را آردپاشی کنید. قالب‌ها را به زمین بزنید تا آرد اضافه آن‌ها گرفته شود. حال به سراغ بقیه مراحل پخت کیک هندوانه بروید. پیشنهاد ما به شما برای تهیه کیک پایه، خواندن دستور کیک اسفنجی ساده در کتاب کاله است.

۲. مواد را مخلوط کنید

مخلوط کردن آرد، شکر، نمک و بیکینگ‌پودر در طرز تهیه کیک هندوانه در فر

در دومین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه یک کاسه مناسب انتخاب تا در آن آرد، شکر، بیکینگ‌پودر و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. بهتر است مانند مراحل درست کردن کیک اسفنجی، آرد و بیکینگ‌پودر را جداگانه سه بار الک و سپس به کاسه اضافه کنید. طرز تهیه کیک اسفنجی چهار تخم مرغی را هم در کتاب کاله می‌توانید بخوانید.

۳. تخم مرغ و دیگر مواد را اضافه کنید

مخلوط کردن تخم‌مرغ، کره، آب هندوانه و رنگ خوراکی قرمز در تهیه کیک هندوانه

در سومین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه باید با دستان خود در مرکز کاسه یک فرورفتگی ایجاد کنید و کره، آب هندوانه، تخم‌مرغ‌ها و رنگ خوراکی قرمز را در آن بریزید. با هم‌زن دستی یا برقی با سرعت متوسط برای یک دقیقه هم بزنید تا کامل با یکدیگر مخلوط شوند. پیشنهاد ما به شما برای  شیرینی یلدایی‌تان تهیه رولت خامه ای با پیمانه است.

۴. آرد و شکلات چیپسی را اضافه کنید

اضافه کردن شکلات چیپسی و ریختن مایه کیک هندواپنه در قالب

در چهارمین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه یک فنجان شکلات چیپسی را با یک قاشق غذا‌خوری آرد مخلوط سپس به کاسه خمیر اضافه کنید. مواد را مجدد با یکدیگر هم بزنید. حال مایه کیک را به صورت مساوی در قالب‌ها ریخته و در ادامه یک‌چهارم فنجان از شکلات چیپسی‌ها را هم روی مایه کیک در قالب‌ها بریزید. قالب‌های کیک را برای سی دقیقه درون فر بگذارید تا پخته شوند.

۵. قالب ها را درون فر بگذارید

پخت کیک هندوانه

در پنجمین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه باید قالب‌ها را برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون فر بگذارید تا کامل پخته شوند. بعد از اطمینان از پخت کیک‌ها، آن را بیرون بیاورید و روی یک توری سیمی قرار دهید تا کامل خنک شوند. به سراغ آماده کردن خامه و دیگر مراحل کیک هندوانه‌ای شب یلدا بروید. برای تهیه شیرینی خشک می‌توانید طرز تهیه شیرینی کشمشی با روغن جامد را درست کنید.

۶. خامه های رنگی را آماده کنید

آماده کردن خامه در سه رنگ برای کیک هندوانه در فر

در ششمین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه شب یلدا به سراغ آماده کردن خامه بروید. همان‌طور که در طرز تهیه خامه کیک در کتاب کاله توضیح داده‌ایم، می‌توانید به آسانی آن را با کم‌ترین مواد آماده کنید. پس پودر قند، خامه سرد و وانیل را با سرعت تند هم‌زن بزنید. بعد از دیدن قله‌های سفتی در درون کاسه، خامه را در سه کاسه مجزا تقسیم کنید. درون یکی رنگ خوراکی سبز کم‌رنگ، ظرف دیگر سبز پررنگ و در کاسه آخر هم قرمز بریزید. بعد از هم زدن‌شان، آن‌ها را کنار بگذارید.

۷. کیک‌ها را خامه کشی کنید

خامه کشی کیک هندوانه

در هفتمین مرحله از تهیه این کیک شب یلدا باید کیک اول را روی پایه بگذارید و یک‌دوم فنجان از خامه قرمز رنگ را روی آن بمالید، سپس لایه دیگر را بگذارید. حال مابقی خامه قرمز رنگ را در کناره‌های آن بمالید و تا حد امکان آن را صاف کنید. کیک دیگر را بگذارید و لایه ضخیمی از خامه سبز کم‌رنگ را در دور‌تا‌دور آن بمالید. در ادامه با کمک خامه سبز پررنگ، یک خط عمودی در کنار کیک خود با فاصله از هم بزنید. برای راحتی و زیبایی کارتان از یک کاردک استفاده کرده و خط‌ها را به سمت بالا فشار دهید. با این کار، ترکیب زیبایی از سبز روشن و سبز تیره مانند واقعیت خواهید دید. این کار را در اطراف کل کیک انجام دهید، در آخر با دقت پایه کیک را بچرخانید و لبه بالایی کیک یلدایی‌تان را صاف کنید.

۸. کیک را تزئین کنید

کیک هندوانه در فر

در آخرین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه در فر، مجدد مقداری خامه درست کنید و رنگ خوراکی مشکی به آن اضافه کنید. با ماسوره نوک گرد شماره سه دانه‌های سیاه کوچکی مانند هسته هندوانه روی کیک بزنید. اگر خواستید می‌توانید از ماسوره‌های شماره پنج و هفت هم استفاده کنید. در نهایت کیک را برای یک تا دو ساعت درون یخچال بگذارید تا راحت‌تر بتوانید آن را برای شب برش بزنید. در کنار کیک هندوانه‌تان می‌توانید پودینگ هندوانه یلدایی هم داشته باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک هندوانه با خامه

 • هندوانه یک عدد
 • خامه فرم گرفته یک و یک‌دوم فنجان
 • شکر یک‌چهارم پیمانه
 • وانیل یک قاشق چای‌خوری
 • شاخه‌های نعنا به مقدار لازم

طرز تهیه کیک هندوانه شب یلدا با خامه

۱. هندوانه را پوست بگیرید

شما در اولین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه با خامه به یک چاقوی تیز نیاز دارید تا بالا و پایین هندوانه را صاف کنید. حال هندوانه را به صورت عمودی بچرخانید و پوست آن را رو به پایین جدا کنید تا به مغز قرمز هندوانه‌تان برسید. پس یادتان باشد برای تهیه این مدل کیک هندوانه نباید چیزی از مغز و پوست سبزش روی آن باقی بماند. حال تکه‌های باقی‌مانده اطراف آن را هم جدا کرده تا به شکل یک کیک دربیاید. حال که هندوانه در دسترس‌تان است مربا پوست هندوانه را درست کنید.

۲. خامه را آماده کنید

آماده کردن خامه در طرز تهیه کیک هندوانه با خامه

حال برای دومین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه باید خامه آن را درست کنید. با انتخاب یک کاسه مناسب در آن خامه فرم‌‌گرفته، شکر و وانیل بریزید. تمامی مواد را برای سه دقیقه با سرعت متوسط بزنید تا جایی که به غلظت کافی برسد. حال به سراغ بقیه مراحل آماده‌ کردن کیک هندوانه‌ای‌تان بروید.

۳. هندوانه را خامه کشی و تزئین کنید

شما در سومین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه شب یلدا با خامه باید هندوانه را به بشقاب یا پایه کیک کیک منتقل کنید و با چند دستمال کاغذی آن را خوب خشک کنید تا آب اضافه آن گرفته شود. قبل از خامه‌کشی می‌توانید قسمی از آن را ببرید و با کمک ابزار توپک‌هایی را از آن به هر تعداد که می‌خواهید خارج کنید. حال کل هندوانه را خامه‌‌کشی و اطراف آن را صاف کنید. توپک‌‌های هندوانه را روی آن بگذارید و با چند شاخه نعنا روی آن را تزئین کنید.


مواد لازم برای تهیه کیک هندوانه در تابه

 • آرد دو لیوان
 • شکر یک لیوان
 • شیر سه‌چهارم لیوان
 • تخم‌مرغ سه عدد
 • وانیل یک قاشق چای‌‌خوری
 • بیکینگ‌پودر یک قاشق چای‌خوری
 • رنگ خوراکی ژله‌ای سبز به مقدار لازم
 • رنگ خوراکی ژله‌ای قرمز به مقدار لازم

طرز تهیه کیک هندوانه در تابه

۱. تابه را آماده کنید

گرم کردن تابه برای پخت کیک هندوانه یلدایی در تابه

تهیه کیک یلدایی دستورهای خانگی خوشمزه‌ای دارد که یکی از آن‌ها پخت کیک در تابه است. در اولین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه در تابه نیاز است که گاز را با حرارت کم روشن کنید و یک شعله‌پخش‌کن روی آن بگذارید.  ۱۵ دقیقه زمان دهید تا شعله‌پخش‌کن‌تان گرم شود سپس تابه سایز «۲۸» را انتخاب کنید و روی حرارت بگذارید. حال تابه را با کمی روغن چرب کنید. کاغذروغنی اندازه تابه بریده و داخل آن پهن کنید. در آن را ببندید تا کامل گرم شود. برای آن‌که بافت کیک یلدایی‌تان خراب نشود باید تمام مواد لازم را از «سی دقیقه» قبل آماده کنید تا به دمای محیط برسند.

۲. مایه کیک هندوانه ای را آماده کنید

مخلوط کردن شکر، تخم‌مرغ، شیر و وامیل برای تهیه کیک هندوانه یلدایی

حال برای درست کردن مایه کیک هندوانه باید تخم‌مرغ، شکر و وانیل را در یک کاسه مناسب بریزید و آن‌ها را با هم‌زن برقی یا دستی به مدت پنج دقیقه با سرعت بالا و به صورت دورانی بزنید تا مواد یک‌‌دست شوند. به این نکته توجه داشته باشید که بافت مواد باید شیری و کش‌دار باشد. در ادامه شیر را در چند مرحله اضافه کنید و هر بار آن را برای ۳۰ ثانیه هم بزنید تا در اصطلاح مواد به خورد یکدیگر بروند. در آخر روغن مایع را هم اضافه کنید و برای یک دقیقه دیگر مجدد هم بزنید تا در نهایت مایه‌ای لطیف و کش‌دار داشته باشید. شما به راحتی کیک اسفنجی در قابلمه را هم می‌توانید درست کنید.

۳. مواد خشک را آماده کنید

آماده کردن مایه کیک هندوانه شب یلدایی

در ادامه مراحل طرز تهیه کیک هندوانه بدون فر باید آرد و بیکینگ‌پودر را سه بار در یک کاسه چداگانه الک و در سه مرحله به مایه کیک اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن مواد خشک باید مواد را با لیسک و به صورت کاملا دورانی هم بزنید تا بافت آن یک‌دست شود. در آخر مواد را به مدت ۳۰ ثانیه با هم‌زن برقی بزنید تا گلوله‌های آرد باقی‌مانده باز شوند. حال مواد را در دو کاسه جداگانه به صورت مساوی بریزید و به سراغ بقیه مراحل بروید. برای تهیه کیک هندوانه در فر، طرز تهیه کیک اسفنجی در توستر را هم می‌توانید امتحان کنید.

۴. ژله را آماده کنید

اضافه کردن رنگ‌های خوراکی به مایه کیک هندوانه یلدایی

حال در این مرحله از آماده کردن کیک هندوانه برای شب یلدا به سراغ دو کاسه مایه کیک بروید. یکی از آن‌ها برای اضافه کردن رنگ خوراکی ژله‌ای قرمز و دیگری برای رنگ سبز است. از کاسه دوم مایه کیک، حدود یک‌سوم بردارید و داخل یک ظرف دیگر بریزد. به اندازه نوک قاشق چای‌خوری رنگ قرمز به کاسه‌ای که بیشتر از بقیه است، اضافه کنید. حال رنگ خوراکی سبز را به کاسه دیگر اضافه و خوب هم بزنید. در نهایت سه کاسه با رنگ‌های قرمز، سبز و سفید دارید.

۵. کیک را بپزید

حال مایه سبز رنگ را از مرکز دقیقا از نقطه مرکز داخل تابه بریزید در ادامه به همین ترتیب مایه سفید رنگ و قرمز رنگ را هم بریزید. دقت داشته باشید که در حین ریختن مایه کیک دستتان را تکان ندهید و از مرکز رنگ قبلی بریزید تا رنگ‌ها با یکدیگر قاتی نشوند. نیازی به تکان دادن تابه نیست رنگ‌ها خودشان به صورت منظم پخش می‌شوند. دم‌کنی تابه را بگذارید و ۴۵ تا ۶۰ دقیقه زمان دهید تا کیک هندوانه‌ای‌تان آماده شود. در  آخر برای تزئین آن می‌توانید از خامه، شکلات چیپسی یا سس شکلاتی استفاده کنید.


مواد لازم برای تهیه کیک هندوانه وگان

 • هندوانه خردشده و بدون دانه دو فنجان
 • آب لیمو ترش دو قاشق غذاخوری
 • دانه چیا دو قاشق غذاخوری
 • طعم‌دهنده یک‌دوم قاشق غذاخوری
 • شیر گیاهی دو فنجان
 • سرکه سیب دو قاشق غذا خوری به اضافه دو قاشق چای‌خوری
 • آرد سه فنجان
 • شکر دو فنجان
 • جوش‌شیرین یک‌و‌یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • بیکینگ‌پودر یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • روغن بدون طعم یک‌دوم فنجان
 • وانیل دو قاشق غذاخوری
 • شکلات چیپسی یک فنجان
 • کره گیاهی یک‌دوم فنجان
 • طعم‌دهنده یک‌و‌یک‌دوم فنجان
 • شکر پودری شش فنجان
 • رنگ ژله‌ای خوراکی قرمز به مقدار لازم
 • رنگ ژله‌ای خوراکی سبز به مقدار لازم

طرز تهیه کیک هندوانه وگان

۱. مارمالاد هندوانه را آماده کنید

کیک هندوانه برای شب یلدا یکی از پرطرف‌دارترین خوراکی‌ها است که شما هم با دستور خانگی می‌توانید آن را درست کنید اما وجود خامه آن برای افراد گیاه‌خوار و وگان مناسب نیست، پس برای آن‌ها هم می‌‌توانید این کیک هندوانه بزرگ وگان را درست کنید. در اولین مرحله از طرز تهیه آن باید یک‌چهارم از هندوانه را با هم مخلوط کنید و کنار بگذارید. سپس در قابلمه‌ای بزرگ هندوانه‌های خردشده، آب‌لیمو و طعم‌دهنده را با یکدیگر مخلوط کنید. باید مدام آن‌ها را هم بزنید تا به یکدیگر نچسبند. حال با پشت چنگال هندوانه‌ها را خرد و له کنید.

۲. دانه چیا را اضافه کنید

ریختن مارمالاد هندوانه در شیشه

بعد از غلیظ شدن هندوانه در قابلمه، هندوانه‌ای که کنار گذاشته بودید را به همراه دانه چیا داخل قابلمه بریزید و برای چند دقیقه دیگر آن‌ها را مجدد هم بزنید. حرارت را خاموش کنید و کمی زمان دهید که خنک شود. مواد را داخل شیشه بریزید و برای یک ساعت در یخچال بگذارید. کیک براونی با شیر فندق هم می‌تواند پیشنهاد خوبی برای وگان‌ها باشد.

۴. مواد را آماده کنید

آماده کردن مایه کیک هندوانه یلدایی وگان

در چهارمین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه وگان باید در یک کاسه کوچک شیر گیاهی و سرکه سیب را هم بزنید. «ده دقیقه» زمان دهید که این دو خمیر شوند. در کاسه‌ای دیگر آرد، شکر، جوش‌شیرین و بیکینگ‌پودر را الک و خوب مخلوط کنید. حال مخلوط شیر و سرکه را به مواد خشک اضافه کنید. در ادامه وانیل، روغن، رنگ خوراکی قرمز و شکلات‌های چیپسی را هم اضافه کنید و هم بزنید. شما می‌توانید کیک اسفنجی وگان بدون لبنیات را هم برای این دستور درست کنید.

۵. مایه کیک را داخل قالب ها بریزید

در این مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه بزرگ ، مایه کیک را به صورت مساوی در قالب‌ها بریزید. آن‌ها را برای «۲۰ تا ۱۵» دقیقه در فر بگذارید تا کامل پخته شود. بعد از آن‌که از فر بیرون آوردید آن‌ها را روی توری بگذارید تا کامل خنک شوند. به سراغ آماده کردن فیلینگ کیک بروید. پاناکوتا با تم هندوانه دسر گیاهی برای وگان‌ها که می‌توانید آن را در شب یلدا درست کنید.

۶. باترکریم را آماده کنید

آماده کردن باترکریم کیک هندوانه

حال برای کیک هندوانه بزرگ یلدایی خود باید باترکریم یا همان فیلینگ را آماده کنید. کره‌ به دمای محیط رسیده را با هم‌زن دستی برای چند دقیقه بزنید. سپس وانیل را اضافه کنید. هربار به تدریج نصف فنجان پودر قند را اضافه و هم بزنید. اگر هنگام هم زدن متوجه خشکی مخلوط‌تان شدید هربار یک قاق چای‌خوری شیر گیاهی را به آن اضافه کنید.

۷. کیک ها را خامه کشی کنید

خامه کشی کیک هندوانه وگان

در این مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه بزرگ یلدایی بعد از آن‌که کامل خنک شدند باید به دو قسمت تقسیم‌شان کنید. لایه اول را روی تخته بگذارید و کمی از خامه را روی آن بمالید. سپس کمی از مربای هندوانه‌ای که درست کرده‌اید روی آن بمالید. در ادامه مراحل تهیه کیک با مابقی لایه‌ها هم این کار انجام دهید. در آخر لایه نازکی از باترکریم را روی کیک خود بمالید و آن را برای «دو ساعت» در یخچال بگذارید. درست کردن چیز کیک کاراملی را در کنار دیگر تنقلات یلدایی فراموش نکنید.

۸. کیک هندوانه را سرو کنید

کیک هندوانه وگان

در آخر باقی مانده باتر کریم را در دو کاسه، یکی با مقدار بیشتر و دیگری را با مقدار کم‌تر بریزید. رنگ خوراکی سبز را به مقدار بیشتر و رنگ خوراکی قرمز را به مقدار کم‌تر اضافه و مخلوط کنید. حال کیک را از یخچال بیرون بیاورید و اطراف کیک را با مایه رنگ سبز قشنگ خامه‌کشی کنید. روی کیک هندوانه‌ای را هم مایه رنگ قرمز بمالید و با کفگیر یا لیسک روی آن را صاف کنید. با مابقی شکلات چیپسی روی آن را تزئین کنید. مجدد کیک را در یخچال بگذارید تا خوب خودش را بگیرد.


مواد لازم برای تهیه کیک هندوانه بدون فر

 • بیسکویت بتی‌پور چهار بسته
 • آرد چهار قاشق غذاخوری
 • نشاسته ذرت چهار قاشق غذاخوری
 • پودر کاکائو سه قاشق غذاخوری
 • وانیل یک‌چهارم قاشق مرباخوری
 • شیر چهار لیوان
 • شکر ۱۲ قاشق غذاخوری
 • شکلات تخته‌ای ۱۰۰ گرم
 • خامه قنادی ۵۰۰ گرم
 • شکلات چیپسی به مقدار لازم

طرز تهیه کیک هندوانه بدون فر

۱. مواد را مخلوط کنید

مخلوط کردن شیر، آرد، نشاسته ذرت، آرد و شکر

یکی از دستورهای ویژه خانگی برای شب یلدا طرز تهیه کیک هندوانه یخچالی با بیسکویت است. پایه این کیک یخچالی خوشمزه، بیسکویت بتی‌پور است که به راحتی و سریع در منزل می‌توانید آن را درست کنید. پس در اولین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه‌ای بدون فر باید یک قابلمه مناسب انتخاب کنید تا در آن نشاسته ذرت، شیر، شکر، پودر کاکائو و آرد را هم بزنید. مواد را آن‌قدر هم بزنید که نشاسته ذرت حل شود. سپس قابلمه را روی حرات ملایم بگذارید.

۲. وانیل و شکلات را اضافه کنید

 

 

مخلوط آرد، شیر، شکر، آرد برای کیک هندوانه یخچالی

در ادامه طرز تهیه کیک هندوانه بدون فر ، مخلوط را آن‌قدر هم بزنید که غلیظ شود. سپس از روی حرارت بردارید تا وانیل و شکلات تخته‌ای را به آن اضافه کنید. مواد را به آرامی دوباره هم بزنید تا شکلات تخته‌ای هم در قابلمه ذوب شود. پیشنهاد ما به شما برای شب یلدا تهیه چیزکیک یخچالی با بیسکویت است که مانند این کیک یخچالی، دستوری آسان دارد.

۳. قالب کمربندی را آماده کنید

نحوه چیدن بیسکویت بتی‌پودر در قالب کمربندی

در سومین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه بدون فر ، کف قالب کمربندی را با نایلون فریزر بپوشانید. اطراف قالب را به صورت ردیفی و مرتب، بیسکویت‌های بتی‌پور را بچینید. در ادامه مقداری سس شکلاتی روی بیسکویت‌ها بمالید. آن‌ها را به بیسکویت اولی بچسبانید. به ترتیب آن‌ها را تا وسط قالب بچینید. مابقی سس شکلاتی را روی بیسکویت‌ها بریزید. حال قالب را برای ۱۲ ساعت داخل یخچال بگذارید.

۴. خامه کیک هندوانه را آماده کنید

کیک یخچالی هندوانه

در آخرین مرحله از طرز تهیه کیک هندوانه بدون فر به سراغ خامه قنادی بروید. آن را برای ۱۰ دقیقه با هم‌زن برقی بزنید تا قله‌هایی در ظرف ببینید. خامه هم‌زده را داخل دو کاسه جداگانه بریزید. در کاسه اول رنگ سبز اضافه کنید و آن را بیرون کیک یخچالی خود بمالید. با خامه دیگر کاسه، روی کیک را بپوشانید و قشنگ آن را صاف کنید. در نهایت می‌توانید کمی ژله قرمز یا بریلو درست کنید و روی سطح خامه‌ای کیک بریزید. کیک یخچالی را داخل یخچال قرار دهید تا برای سرو آماده شود.

دستور تهیه ککی هندوانه شب یلدا

نکات تکمیلی برای تهیه کیک هندوانه

خانواده‌ها معمولا برای برگزاری مراسم شب یلدا یا همان «شب چلّه» خود را مشغول گل‌آرایی، میوه‌آرایی مانند تزئین انار، پخت کیک یا انواع دسر شب یلدا می‌کنند تا آن را به بهترین شکل برگزار کنند. از آن‌جا که کیک هندوانه با دستورهای خانگی متفاوتی تهیه می‌شود لازم است نکات زیر را حتما مدنظر داشته باشید.

پف نکردن کیک هندوانه

دلیل پف نکردن کیک هندوانه یلدایی

از مهم‌ترین دلایلی که برای پف نکردن کیک هندوانه‌ای می‌‌توان به آن اشاره کرد کم و زیاد کردن میزان مایه کیک‌تان است. دلیل دیگر آن‌که هنگام پخت در فر یا تابه را باز کرده‌اید. شما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که در بیست دقیقه اول نباید در تابه یا فر را باز کنید چرا که کیک در حال پخت و پف کردن است. مایه کیک را هم نباید زیاد هم بزنید چراکه پف کیک‌تان را می‌گیرد.

خمیر شدن کیک هندوانه‌ ای شب یلدا

خمیر شدن کیک دلایل مختلفی دارد اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فاسد بودن آرد
 • گرم نبودن فر یا تابه
 • به دمای محیط نرسیدن مواد
 • اضافه کردن تخم مرغ سرد به مایه کیک
 • تغییر میزان مواد لازم و دستور تهیه

پوره هندوانه

نحوه پوره گرفتن هندوانه برای تهیه کیک یلدایی هندوانه

در یکی از طرز تهیه کیک هندوانه شب یلدا با فر از آب یا پوره هندوانه استفاده می‌شود. برای این کار بهتر است تکه‌هایی از مرکز هندوانه را ببرید و هسته‌های آن را جدا کنید. تکه‌های هندوانه را در مخلوط‌کن بریزید تا از آب یا پوره آن برای تهیه کیک استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید یک فنجان آب را جایگزین یک فنجان آب هندوانه کنید. دسر یلدایی پاناکوتا را هم امتحان کنید.

فرو رفتن شکلات های چیپسی در کیک

استفاده از شکلات چیپسی در مایه کیک کاملا دلخواه و سلیقه‌ای است. اگر از آن در کیک هندوانه‌ای خود استفاده می‌کنید برای آن‌که در کیک فرو نرود قبل از اضافه کردن به مایه کیک، باید آن‌ها را کمی با آرد مخلوط و سپس اضافه کنید.

خامه کیک هندوانه

خامه کیک با دستورهای متعددی آماده می‌شود که به زیبایی کیک یلدایی‌تان کمک می‌کند. برای زیبایی کیک‌تان می‌توانید از خامه صورتی یا قرمز استفاده کنید و خامه‌ سبز را برای اطراف و قرمز را برای روی آن به کار ببرید. در نهایت شکلات‌های چیپسی را مانند هسته‌های هندوانه روی آن استفاده کنید.

رنگ خوراکی برای کیک هندوانه شب یلدا

رنگ‌های خواکی و خامه کیک هندوانه

مهم‌‌ترین اصل در تهیه کیک هندوانه شب یلدایی بعد از درست کردن کیک اسفنجی، استفاده از رنگ‌های خوراکی سبز و قرمز است. بهترین گزینه استفاده از رنگ خوراکی ژله‌ای است. رنگ خوراکی مایع نسبت به رنگ خوراکی ژله‌ای کم‌رنگ‌تر و رقیق‌تر است که منجر به قاتی شدن رنگ‌ها هنگام پخت می‌شود.

نگه داری کیک هندوانه یلدایی

شما بعد از پایان شب یلدا، باقی‌مانده کیک هندوانه را در یک ظرف در بسته بگذارید تا بتوانید آن را برای چهار تا پنج روز در یخچال یا فریزر نگه دارید. شما حتی می‌توانید در کنار همه خوردنی های شب یلدا، برای عزیزان‌تان نون خامه‌ای به سبک قنادی درست کنید.

دیدگاه ها