طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه و همه رازها و ترفندها

طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه
آسان
۱۸-۲۰ نفر
آماده سازی
کمتر از 30 دقیقه
پخت
کمتر از 30 دقیقه

کیک یزدی که از خوشمزه‌ترین کیک‌های ایرانی برای پذیرایی در جشن‌ها و عزاداری‌ها محسوب می‌شود را می‌توان به راحتی با ساده‌ترین مواد در منزل درست کرد. ما در مطالب قبلی دستور ساده کیک یزدی با آب را گفته‌ایم و حال طرز تهیه کیک یزدی را با پیمانه به همراه تمام ترفندهایش برایتان خواهیم گفت تا در منزل آن را برای عزیزان‌تان آماده کنید.

مواد لازم در طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه

 • آرد دو و نیم پیمانه
 • جوش‌شیرین یک‌دوم قاشق چای‌خوری
 • بیکینگ‌پودر یک قاشق چای‌خوری
 • شکر یک‌دوم پیمانه
 • تخم‌مرغ چهار عدد
 • وانیل یک قاشق چای‌خوری
 • زعفران دم‌کرده یک قاشق چای‌خوری
 • شیر یک‌چهارم پیمانه
 • کره نرم‌شده ۱۵۰ گرم
 • خلال پسته ۵۰ گرم

طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه

۱. قالب‌های کیک را آماده کنید

آماده کردن قالب های کیک یزدی

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه باید تمامی مواد را با پیمانه اندازه‌گیری کرده و در دمای محیط قرار دهید. سپس به سراغ قالب‌های کیک یزدی بروید و آن‌ها را با اسپری یا روغن کمی چرب کنید. قالب را در فر با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد بگذارید تا کمی گرم شوند. حال دیگر مراحل آماده‌سازی کیک را پیش ببرید. برای اطلاع پیدا کردن از میزان کالری کیک یزدی می‌توانید به کتاب کاله رجوع کرده و مطلب کالری کیک یزدی چقدر است را بخوانید.

۲. آرد و بیکینگ‌پودر را مخلوط کنید

در دومین مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه ، آرد، بیکینگ‌پودر و جوش‌شیرین را با یکدیگر سه بار الک کرده و کنار بگذارید. کاسه‌ای مناسب و مقاوم نسبت به حرارت انتخاب کنید تا تخم‌مرغ و شکر را با کمک هم‌زن در آن بزنید. حال کاسه‌ را روی حرارت آب‌جوش گذاشته و تا آب شدن شکر آن را هم بزنید. دقت داشته باشید که آب‌جوش در حال جوشیدن نباشد. مخلوط را مجدد به کاسه هم‌زن منتقل کنید و با سرعت متوسط برای هفت دقیقه بزنید تا مواد سبک و حجم‌شان سه برابر شود. شیرینی کشمشی را هم به عنوان یکی دیگر از شیرینی‌های سنتی ایرانی می‌توانید امتحان کنید.

۳. وانیل و زعفران را اضافه کنید

اضافه کردن زعفران و وانیل به خمیر کیک یزدی با پیمانه

در سومین مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه باید وانیل و زعفران دم‌کرده را به مخلوط اضافه کنید. دقت داشته باشید که در این مرحله مخلوط را باید خوب هم بزنید تا زعفران و وانیل به خورد آن‌ها برود. در ادامه پیش بردن مراحل پخت کیک یزدی، کره نرم‌شده را با هم‌زن بزنید تا یک‌دست و کرمی‌ رنگ شود. ظرف را کنار بگذارید. طرز تهیه کیک یزدی با ماست را در خانه حتما امتحان کنید.

۴. آرد و شیر را اضافه کنید

در چهارمین مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه ،نوبت به آرد و شیر می‌رسد که باید با سرعت کم و پیوسته به مخلوط تخم‌مرغ اضافه شود. در آخر کره نرم‌شده را هم اضافه کرده و تا یک‌دست شدن کامل هم بزنید. تنها هنگام اضافه کردن شیر و آرد دقت داشته باشید که این مرحله با آرد شروع و با آن تمام شود. پیشنهاد ما به شما امتحان کردن کیک یزدی با شیر در سه سوت است.

۵. مخلوط را داخل قالب بریزید

در آخرین مرحله از طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه از یک اسکوپ بستنی یا قیف کمک بگیرید تا مخلوط را داخل قالب‌ها بریزید سپس روی آن‌ها کمی خلال پسته و بادام بپاشید. قالب‌ها را درون فر بگذارید. دما روی ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد و مدت‌زمان پخت را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید. بعد از طلایی شدن لبه‌های کیک، آن‌ها را بیرون بیاورید و روی یک توری سیمی قرار دهید تا خنک شوند. در میهمانی‌ها می‌توانید آن‌ها را به همراه چای ماسالا پذیرایی کنید.

دستور تهیه کیک یزدی با پیمانه

نکات تکمیلی پخت کیک یزدی با پیمانه

طرز تهیه کیک یزدی با پیمانه راحت‌تر از اون چیزی است که فکرش را بکنید با این‌حال هنگام پخت نیاز است نکات بیشتری را بدانید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ظاهر زیبای کیک یزدی

ظاهر کیک یزدی پخته شده با پیمانه

هنگام پخت کیک در فر، مواد پف کرده و از قالب بیرون می‌زند که ظاهر زیبایی به خود نمی‌گیرد پس بهتر است با کمک قیف یا ملاقه تنها سه‌چهارم قالب را پر کنید. در ادامه با چاقویی چرب‌شده یک علامت «+» روی کیک بزنید. سپس کمی کنجد روی آن‌ها بپاشید و در نهایت درون فر بگذارید. یادتان باشد هربار قبل از انداختن به‌علاوه چاقو را چرب کنید. با ساده‌ترین مواد تهیه کاپ‌های شکلاتی خیس را در برنامه خود قرار دهید.

استفاده از فر برقی برای تهیه کیک یزدی

کیک یزدی دستورهای فراوانی دارد و به راحتی با انواع وسایل مانند فر، توستر و فربرقی پخته می‌شود. طرز تهیه کیک یزدی با توستر را می‌توانید در کتاب کاله بخوانید. در صورت استفاده از فر برقی دقت داشته باشید که هنگام پخت کیک از هوای چرخشی داغ آن استفاده کنید. هفت دقیقه اول باید دمای آن را روی ۲۱۰ درجه سانتی‌گراد و سپس آن را برای ده دقیقه روی دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید تا کامل پخته شود.

گنبدی شدن کیک یزدی

نحوه سرو کیک یزدی

اگر دمای فر پایین باشد کیک‌هایتان سرریز شده و حالت گنبدی به خود نمی‌گیرد. از سویی برای گنبدی شدن کیک‌یزدی باید شکر، تخم‌مرغ و وانیل را به مدت پنج دقیقه خوب هم بزنید تا با یکدیگر مخلوط شوند. طرز تهیه شیرینی نارگیلی با پیمانه لیوان را حتما بخوانید.

سفت نشدن کیک یزدی

استفاده بیش از حد از شیرین‌کننده‌هایی مانند شکر، بافت کیک‌ را سفت خواهد کرد. دلیل دیگر برای سفت شدن کیک‌یزدی ماندن بیش از حد در فر و از دست دادن رطوبت‌شان است. از سویی دیگر تخم‌مرغ‌ها را به میزانی که در مواد لازم گفته‌شده استفاده کنید تا بافت کیک سفت و خشک نشود. شیرینی نخودچی هم از یگر شیرینی‌های مخصوص سفره عید ایرانی‌های است که می‌توانید آن را به راحتی درست کنید.

پخت کیک یزدی بدون تخم‌مرغ

پخت کیک یزدی بدون تخم‌مرغ

برای پخت این کیک خوشمزه به جای تخم‌مرغ می‌توانید آب ولرم را جایگزین و دو قاشق عسل به مخلوط اضافه کنید. برای تهیه آن می‌توانید در کتاب کاله طرز تهیه آن را بخوانید. با مواد کیک یزدی به راحتی می‌توانید کیک اسفنجی با آب را هم برای یک‌بار امتحان کنید.

پف نکردن کیک یزدی

مهم‌ترین دلیل پف نکردن در تهیه کیک یزدی با پیمانه استفاده بیش از حد از روغن در خمیر و چرب کردن قالب‌ها است که کیفیت آن را تا حدممکن پایین می‌آورد. دلیل دیگر آن‌که دمای فر در پخت دومرحله‌ای اشتباه تنظیم شده است. از سویی باز و بسته کردن در آن هم هنگام پخت می‌تواند یکی دیگر از دلایل پف نکردن کیک یزدی باشد. از دیگر دلایل پف نکردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقدار موادی که در تهیه کاپ‌کیک‌ها استفاده‌ کرده‌اید نسبتشان را کامل رعایت نکرده‌اید.
 • زمان گفته‌شده برای هم‌زدن مواد را در نظر نگرفته‌ و آن را کمتر یا بیشتر هم زده‌اید.
 • مواد را به ترتیب آن‌چه که در بالا گفته شده است، اضافه نکرده‌اید.
 • قالب‌ها زیادی چرب شده‌اند و روغن توسط کیک‌ها جذب شده است.
 • قالب کیک‌ها خیلی بزرگ‌تر از محتوای داخلش است.
 • تخم‌مرغ‌ها به دمای محیط نرسیده‌اند.

سرو کیک یزدی

سرو کردن کیک یزدی

پخت کیک یزدی معمولا بهترین بهانه برای دور هم شدن در روزهای سرد پاییزی است. در کنار این کاپ‌کیک‌های خوشمزه می‌توانید شیر، چای یا یکی از انواع قهوه‌ها را سرو کنید. قهوه یونانی را کنار کیک یزدی حتما امتحان کنید. طرز تهیه قهوه یونانی را قبلا در کتاب کاله آورده‌ایم. با گرم شدن هوا می‌توانید شربت آلبالو را هم کنار کیک‌های یزدی خود سرو کنید. طرز تهیه شربت آلبالو را در کتاب کاله بخوانید.

دیدگاه ها